Cercon zirconia sistemi ile yapılan posterior sabit protezlerin uzun dönem klinik başarılarının incelenmesi
One year clinical results of cercon zirconia posterior fixed partial denture
- Tez No: 193611
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SERTGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
1. ÖZETBu çalışmanın amacı, CERCON Smart sisteminin posterior bölgedeki köprürestorasyonlarındaki başarısını, 1 yıllık klinik takip, iç uyum ölçümleri değerlendirmek ve yükaltındaki davranışlarını in vitro olarak sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile ölçmektir.Marmara Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalına başvuran 20 hastayaposterior bölgede 30 adet CAM sistemi ile zirkonyum destekli (CERCON Smart, DeguDentGmbH, Germany) dört üyeli köprü yapıldı. Yapılan restorasyonların 1. hafta, 6. ay ve 12 aylıkklinik değerlendirmesi, modifiye USPHS kriterleri, Löe ve Silness plak ve gingival indeksleri,cep derinliği ölçümleri ve hasta memnuniyeti ile yapıldı. 12 aylık takip sonucunda 30restorasyondan 5 tanesinde kırık gözlendi ve başarı oranı % 90.91 olarak bulundu. Anatomikform, marjinal adaptasyon, renk uyumu ve sekonder çürük açısından istatistiksel olarak birfarklılık bulunmadı. Yüzey pürüzlülüğünde ise başlangıç, 6. ve 12.ay değerleri arasındaanlamlı farklar bulundu. Plak, gingival ve cep derinliğinde hem kontrol dişlerde hem derestorasyonlarda 12. ay sonunda artış gözlendi. Hasta memnuniyeti değerlendirmelerinde iseistatistiksel olarak bir farklılık bulunamadı.Restorasyonların iç uyumları değerlendirilirken silikon replikalar kullanılarak ışıkmikroskobunda ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYOne Year Clinical Results of CERCON Zirconia Posterior Fixed PartialDentureThe purpose of this study is to investigate the cinical sucess of CERCON SmartSystem in posterior fixed partial dentures by the 1 year clinical follow up and measure theinternal adaptation and determine the stress distribution under occlusal forces using finiteelement analysis method.Four units 30 zirconium fixed partial denture using a CAM system (CERCON Smart,DeguDent, GmbH, Germany) were applied to 20 patients at the Prosthodontic Department ofMarmara University, Dental Faculty. All restorations were clinically evaluated initial, 6 and12 months after with modified USPHS criteria, Löe and Silness plaque and gingival index,probe depth and patients satisfaction criteria. 5 of 30 restorations were failed after 12 monthsfollow up period, thus survival rate of %90.91 was obtained. No statistical significantdifferences were found in the anatomic form, marginal adaptation, color, and secondarycaries. However, there were statistically significant differences between the surface roughnessvalues obtained from initial, 6 and 12 months results. Plaque, gingival and probe depth valueswere increased both restored and control teeth after 12 months. No statistical significantdifference was found in the patient satisfaction criteria.Internal adaptation of the restorations was measured under a light microscope usingsilicon replicas. Each silicon replica was sectioned. A total of 50 measurements were providedfor each tooth.