Hastane hizmetlerinde pazarlama stratejileri ve akdeniz üniversitesi hastanesi'nde bir uygulama
Marketing strategy in hospitals and application of a marketing strategy in akdeniz university hospital
  1. Tez No: 193629
  2. Yazar: FATMA ERİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERT UYDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
HASTANE HİZMETLERİNDE PAZARLAMA STRATEJİLERİ VE AKDENİZÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE BİR UYGULAMAAdı ve Soyadı : Fatma ERİNDanışmanın Adı :Yrd.Doç. Dr. Mert UYDACIKabul Tarihi : 15/06/2006Programı :Yüksek LisansAnabilim Dalı : Sağlık Kurumları YöneticiliğiAnabilim DalıGünümüzde artan yoğun rekabetten hastaneler de etkilendi. Hastane yöneticileriniyeni arayışların içine itti. Bunlardan biride pazarlama stratejisi oluşturmaktır.Pazarlama stratejisi, bir işletmenin pazarda ne yapabileceğini belirler.Hastanelerin pazardaki davranış biçimlerini belirleyip, rekabet üstünlüğü yaratabilmesidoğru pazarlama stratejisi belirleyip, uygulama yeteneğine bağlıdır.Bu tezin amacı, hastane yönetiminin yeni bir hastane yada sağlık birimi kurmayada stratejilerini değiştirme kararı aldıktan sonra, hastane yönetiminin pazarlamastratejisi oluştururken izleyecekleri yollar ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Tezin birinci bölümünde sağlık, hastane hizmeti ve pazarlama, pazarlamastratejisi ile ilgili temel kavramlar tanımlanmıştır. Hastane hizmetlerinde pazarlamanınönemi vurgulanmıştır.Tezin ikinci bölümünde pazarlama stratejisini oluşturan elemanlar ayrıntılı olarakanlatılmıştır. Hastane yönetiminin amaçlarına uygun pazarlama stratejilerini belirlerkenizleyebileceği yollar, alternatifler belirlenmiştir.Tezin üçüncü ve son bölümünde örnek vaka olarak Akdeniz ÜniversitesiHastanesi'nde Temmuz 2005 tarihinde açılan Günübirlik Cerrahi Merkezi'nde uygulananpazarlama stratejisi incelenmiştir. İncelemede gözlem yapılmış, her birimle yüz yüzegörüşülmüş, rapor ve dokümanlar incelenmiştir. Sonuç olarak, merkezin pazarlamastrateji adı altında çalışma yapmadığı saptanmıştır. Pazarlama stratejisini oluşturanelemanların bir kısmı tasarım dosyası adı altında yapıldığı görülmüştür. Eksik bilgilerincelemeler, araştırmalar sonucunda tamamlanmıştır. Günübirlik Cerrahi Merkezi'ndeuygulanan pazarlama stratejisi ortaya konulmuştur.Sonuç olarak hastane yönetiminin amaçlarına uygun pazarlama stratejilerioluştururken izleyebileceği yollar ve yöntemler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMARKETING STRATEGY IN HOSPITALS AND APPLICATION OF AMARKETING STRATEGY IN AKDENİZ UNIVERSITY HOSPITALName and Surname: Fatma ERINAdviser Name : Mert UYDACI, Asistant ProfessorDate of Acceptances : 06/15/2006Department: Health Care AdministrationHospitals are seeking new ways to achieve their objectives. One of the all isbuilding marketing strategy.Marketing Strategy determines how hospitals do in the marketing place. Thecompetition between hospitals has intensified over the past decade, it is important todetermine and implement true marketing strategy to be successful in a competitiveenvironment.Aim of the thesis is to determine how to design winning marketing strategy in ahealth care system. The study documents the different marketing strategies that arenecessary following start of a new service or change in strategy in a hospital.First chapter of the thesis defines health, health-care, hospital, marketing andmarketing strategy and emphasizing why marketing is important in hospital management.In the second chapter of thesis, marketing strategy examined in detail. Marketingstrategies consists of two parts, target market and marketing mix. Marketing mix iscomposed of product, place, price, promotion. Hospital managers? goal must be to findthe appropriate marketing strategies and manage them according to their needs.In third chapter of thesis, an application of marketing strategy was demonstratedin detail. Specifically, the marketing steps used following start of a Daily Surgery Centerin Akdeniz University?s Hospital was documented here. Daily Surgery Center opened onJuly 13?th, 2005. The study implemented marketing strategies in Daily Surgery Center.During the study, I observed the work process, talked to people in each department faceto face and examine the papers and reports related to Daily Surgery Center. My researchshowed that the center did not have a complete marketing strategy. Some of the studiesrelated to marketing were named as a concept file. It did include some informationcomponents of marketing strategies. Other information was completed through researchand observation.