Düşük dereceli gliomalarda egfr, pten, pdgfr-alfa, MGMT ifadelerindeki, TP53 ve P53 yolağı (MDM-2 ve P14arf) genlerindeki düzensizlikler ve klinik etkileri
Aberrations in egfr, pten, pdgfr-alfa, MGMT expressions, TP53 and P53 pathway (MDM-2 and P14arf) genes in low grade gliomas and their clinical effects
- Tez No: 193633
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER KILIÇ, PROF.DR. AYŞE ÖZER, PROF.DR. BEYAZIT ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Nöroşirürji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Neurosurgery, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1.ÖZETDüşük dereceli gliomaların seyrinde önemi ispatlanan değişkenler yaş ve operasyonlatümörün çıkartılmasıdır; ancak glial tümörlerin biyolojik özelliklerinin gün ışığınaçıkartılabilmesi de gerek tedavinin seçilmesinde, gerekse sağkalımın uzatılabilmesindeetkili olacaktır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar erken evre gliomaların %60'ının TP53geni mutasyonu taşıdığını ve p53 işlev kaybının %70-80 oranında olduğunugöstermiştir. p53 işlevini etkileyen p14ARF ve mdm-2'nin düzensizlikleri erken evretümörün ileri evreye geçişini kolaylaştıran unsurlardır.Hücrelere farklılaşma ve büyüme sinyali ileten PDGFR-α, EGFR ve bu yolaklarıbaskılayan PTEN proteinleri gliomaların tedavisini değiştirebilecek değişkenlerdendir.Tüm bu moleküler değişimler, histopatolojik olarak tanımlanması güç olan bu tümörgrubunun genetik tanısının doğrulanması veya histopatolojik tanının tekrar gözdengeçirilmesini sağlamanın yanında prognoz hakkında bilgi alınabilmesine de imkanverecektir.Bu çalışmada Nisan 1999- Ocak 2005 arasında araştırmaya katılmayı kabul eden,glioma cerrahisi geçiren, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Cerrahisi ADkontrolündeki 39 ve Haydarpaşa Numune Hastanesi kontrolündeki dokuz hastanıntümör dokuları alınmış; DNA izolasyonunu takiben SSCP tekniği kullanılarak TP53mutasyonları saptanmıştır. mdm2 amplifikasyonu ve p14 delesyonu multipleks PZRyöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca tümörlerin parafin dokularında p53, MGMT, EGFR,PDGFR-α ve PTEN proteinlerinin varlığı immunohistokimyasal yöntemlearaştırılmıştır.Çalışmaya alınan 12'si astrositoma, 16'sı oligodendroglioma ve 20'si oligoastrositomatanısı konulan 48 hastadan 22'sinde TP53 mutasyonu saptanmıştır. p53 proteinianlatımının üç histopatolojik grupta da mutasyonlu örneklerde mutasyon taşımayanlaraoranla anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Sağkalım analizlerinden TP53mutasyonu taşıyanların sağkalım süresinin taşımayanlara göre daha kısa olduğusaptanmıştır. Bu bulgulara ek olarak astrositoma ve oligoastrositomalarda EGFR,PDGFR-α ve PTEN anlatımlarının arttığı saptanmıştır. Ayrıca MGMT ve p53anlatımlarının tümör yerleşimine göre değişiklik gösterdikleri gözlemlenmiştir.1Anahtar Kelimeler; Düşük dereceli glioma, TP53 mutasyonları, EGFR-PDGFR-α-PTEN anlatımı, MGMT anlatımı, sağkalım.2
Özet (Çeviri)
2.SUMMARYABERRATIONS IN EGFR, PTEN, PDGFR-α, MGMT EXPRESSIONS, TP53AND p53 PATHWAY (MDM-2 AND P14ARF) GENES IN LOW GRADEGLIOMAS AND THEIR CLINICAL EFFECTSAge and surgical resection of tumor mass are accepted variables effective on gliomaprogression but distinction of biological properties of glial tumours is important for bothselection of appropriate treatment and prolongation of the survival. Researchesconfirmed that TP53 mutations are present in 60% of the initial stage gliomas and 70-80 % of all gliomas had loss of TP53 gene function. p14ARF and mdm2 aberrationsespecially found on progression through higher grade gliomas.Differentiation and growth signal transmission modulator PDGFR-α and EGFR andtheir suppressor PTEN create faith of glioma cells. Determination of these aberrationscould help verifying the genetic diagnosis and reviewing histopathological diagnosis inthis complex tumour group. Not only confirmation of the diagnosis but also getting ideaabout the prognosis could be possible.In this study, tumour tissues of 39 and nine patients, accepted informed consent and hadglioma surgery, applied to Marmara University Neurosurgery Department andHaydarpasa Numune Hospital between April 1999- January 2005 respectively are used;Following DNA isolation TP53 mutations were detected by SSCP. mdm2amplifications and p14 deletions were studied with multiplex PCR. Simultaneouslyfrom the paraffin tissues, p53, MGMT, EGFR, PDGFR-α and PTEN expressions weredetected immunohistochemically.Of the 48 cases, composed of 12 astrocytomas, 16 oligodendrogliomas and 20oligoastrocytomas, 22 patients had TP53 mutations. p53 expression was increased inmutation positive specimens. TP53 mutation carriers lived shorter compared to non-carriers. PDGFR-α, EGFR, PTEN expressions were increased in astrocytomas andoligoastrocytomas and according to tumour location MGMT and p53 expressions weredifferent.3Key Words; Low grade glioma, TP53 mutations, EGFR-PDGFR-α-PTEN expressions,MGMT expression, survival.4