Ürotensin II peptidinin raynaud fenomeni ve sistemik lupus eritematozus hastalığındaki rolü
The role of urotensin II peptide in patients with systemic lupus erythematosus and raynaud phenomenon
  1. Tez No: 193655
  2. Yazar: HAKAN BÜYÜKHATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AHMET MESUT ONAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Romatoloji, Biochemistry, Rheumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETÜROTENSİN II PEPTİDİNİN RAYNAUD FENOMENİVE SİSTEMİK LUPUS ERİTEMATOZUSHASTALIĞINDAKİ ROLÜDr. Hakan BÜYÜKHATİPOĞLUUzmanlık Tezi, İç Hastalıkları Anabilim DalıTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mesut ONATMart 2007, 58 sayfaEndotel disfonsiyonu, Raynaud, hipertansiyon, aterosklerotik damar hastalığıgibi vasküler kökenli hastalıkların ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.ürotensin-II peptidi bugüne kadar tespit edilmiş en kuvvetli vazokonstrüktör maddedir.Etki mekanizmasının temelini endotel disfonksiyonu ve vazokonstrüktif mekanizmalaroluşturmaktadır. SLE, endotel disfonksiyonu için bağımsız bir risk faktörüdür. SLEhastalarının yarısına yakın bir kısmında Raynaud fenomeni bulunmaktadır. Raynaudfenomeninin etki mekanizmasında ise endotel disfonksiyonu ve vazokonstrüksiyonprimer rol oynamaktadır. Biz bu çalışmada SLE hastalarında: 1) U-II peptidinin buhastalıkta nasıl değiştiğini ve klinik farklılıklar üzerine etkisinin olup olmadığını, 2)Raynaud fenomeni olan ve olmayan SLE hastaları arasında U-II'nin etyolojideki yeriniaraştırmayı planladık.Çalışmaya 15 Raynaud (-) SLE, 15 Raynaud (+) SLE'li hasta ve yaş uyumlu30 sağlıklı kontrol dahil edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ROLE OF UROTENSIN II PEPTIDE IN PATIENTS WITH SYSTEMICLUPUS ERYTHEMATOSUS AND RAYNAUD PHENOMENONDr. Hakan BUYUKHATIPOGLUResidency Thesis, Department of Internal MedicineCoordinator: Asist. Prof. Dr. Ahmet Mesut ONATMarch 2007, 58 pagesRecently potential functions of urotensin II peptide in different body systems andstructures have been studied due to its strong vasoconstrictor effect. Endothelialdysfunction and vasoconstrictor mechanisms constitute its basis acting mechanism.SLE is an independent risk factor for endothelial dysfunction. The Raynaudphenomenon exists in almost half of the SLE patients. Endothelial dysfunction andvasoconstriction are the major mechanism in the pathogenesis of Raynaudphenomenon. Thus, in this study we sought to find out the function of urotensin IIpeptide in patients of SLE and Raynaud phenomenon, and its association withdisease activity.15 Raynaud (-) SLE and 15 Raynaud (+) SLE patients and age-matchedhealthy controls were included in this study.