Valeurs semantiques des temps grammaticaux en Français et enture contemporain
Fransızca ve Türkçe'deki zaman kavramlarının anlamsal değerleri
- Tez No: 63761
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu, çağdaş fransızcada ve türkçede zaman kavramının anlamsal kullanım değerlerinin ortaya konulması olacaktır. Zaman genellikle, eyleme bağlı olarak doğal sürenin çeşitli bölümlenişlerini belirten dilbilimsel bir kategoridir. Zamanın en önemli özelliği, sözcede söz konusu edilen oluş anını, konuşucunun, yani sözceyi üretenin anlatma anını temel alarak bu ana bağlamasıdır. Zamana ilişkin olarak en sık rastlanılan sınıflandırma türü şimdiki zaman, geçmiş zaman ve gelecek zaman bölümlemesidir, ancak bu ayırımın evrensel bir özelliği yoktur. Eylemlerin zamanında söz ederken, genellikle, her bir zaman bölümlemesine bağlanan anlamsal tek bir etiketin varlığı kabul edilir. Bir başka deyiş ile, şimdiki zamandaki bir eylemin hep şimdiki zaman anlamsal değerine sahip olduğu düşünülür oysa ki, şimdiki zaman bir gelecek zamanı hatta geçmiş zamanı bile ifade edebilmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse, her bir zaman bölümlemesinin pek çok anlamsal değeri vardır. Sadece şimdiki / geçmiş / gelecek zaman genel karşıtlığı zamansal bölümlemelerin anlamsal değerlerini açıklamak için yetersizdir. Bu aşamada çalışmamızı temel teşkil eden şu sorun kendiliğinden ortaya çıkmaktadır: Şimdiki zaman /geçmiş zaman /gelecek zaman ayırımı evrensel bir özellik taşımaz. Dil öğretiminde, bir dilden öbür dile geçerken bu tür sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, sözünü ettiğimiz sorunlara çözüm aramaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our theisis is to lighten the tense concept in the usage of semantic values in contemporary French and English Tense is generally a linguistic category wich denotes the various division of a period depending on the action. The main characteristic of the tense is that it relates moment of action in the utterance to moment of speech of the producer, namely speaker. The frequent classification about the tense is present/ past/ future division, but this distinction doesn't involve a proprety universal. When talking about the tense of action. Usually, existence of semantic single etiquette, that connects to the every period of time, is accepted. In another words, it is thought that an action with present time always has a present tense semantic meaning, although it can have a meaning with future tense even a past tense.Briefly, every time period has many semantic value. Only using present/ past/ future tenses in general, is insufficient to explain the periodic sections of semantic values. In this step, the main concern of the theisis is seen: the reperation of present/ past/ future tenses has not an universial property. This types of problems have been seen translating a language to an another while teaching a foreign language. - In this study, we will try to solve the problems wich have been already mentioned.