Ratlarda Ksilol ve Formalin inhalasyonunun testis dokusu üzerine etkisi
The effect of Xylol and Formaline inhalation to testicular tissue in rats
  1. Tez No: 193662
  2. Yazar: ÖZAY GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETAraştırmada, anne gebeliğinin başlangıcından itibaren, doğumdan itibaren ve pubertedenitibaren ksilol ve formalin koklatılan ratların testis dokusunda meydana gelenimmunohistokimyasal ve histometrik değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla 96 adet erkek Sprague Dawley rat materyal olarak kullanıldı. Materyal; annegebeliğinin başlangıcından itibaren, doğumdan itibaren ve puberteden itibaren denemeyealınmak üzere, üç yaş grubunda düzenlendi. Her yaş grubundan sekizer hayvanın 8 haftaboyunca, bulundukları ortamda günde 8 saat süreyle ksilol (300 ppm), formalin (6 ppm) veksilol+formalin (150 ppm+3 ppm) solunumu gerçekleştirmeleri sağlandı. Belirtilen yaşgruplarına göre düzenlenen kontrol grupları da herhangi bir uygulama yapılmadan, eşit ortamkoşullarında 8 hafta süreyle tutuldu. Deney süresi sonunda beş haftalık, sekiz haftalık ve 18haftalık olan hayvanların canlı ağırlıkları ve testis ağırlıkları belirlendi.Hazırlanan bloklardan alınan kesitlere histometrik değişimleri belirlemek amacıyla üçlüboyama metodu, relaksin benzeri faktörün (relaxin like factor-RLF) gösterilebilmesi içinstrept avidin-biyotin kompleks (strept avidin-biotin complex/ sABC) boyama metoduuygulandı. Işık mikroskobu (Leica DMLB) ile RLF'nin dokudaki yoğunluğu; mikroskobabağlı görüntü analiz sistemi yardımı (Leica Q Win Standart) ile tubulus alanı ve tubulus epitelyüksekliği tespit edildi.Yapılan çalışmada Sertoli ve Leydig hücreleri; beş, sekiz ve 18 haftalık ratlarıntestislerinde gözlendi. Sekiz haftalıktan itibaren daha belirgin olmakla birlikte her üç yaşgrubunda da spermatidlere rastlandı. Onsekiz haftalık yaş grubunda tubulus lumenindebelirgin şekilde spermatozoonlar gözlendi.Kimyasal koklatılmayan her üç yaş grubunda, immunohistokimyasal olarak Leydighücreleri RLF pozitif tespit edildi. Kimyasal koklatılan gruplarda RLF'nin boyanmasında;ksilol inhalasyonundan etkilenme olmazken, formalin koklatılan sekiz ve onsekiz haftalık yaşgruplarında boyanma yoğunluğunda azalma tespit edildi. Sekiz ve onsekiz haftalıkksilol+formalin koklatılan grupta ise boyanma görülmedi.Testis ağırlığının, tüm gruplarda kimyasal inhalasyonundan bağımsız olarak, ilerleyenyaş ve canlı ağırlık artışı ile birlikte arttığı tespit edildi.Tubulus alanına, yaş, canlı ağırlık, kimyasal madde ve kimyasal madde-yaşinteraksiyonunun etkilerinin istatistiksel olarak önemli olmadığı görüldü.Epitel yüksekliği ksilolden etkilemezken, formalin ile ksilol+formalin inhalasyonlarıepitel yüksekliğini azalttı. Tüm kimyasal madde grupları için geçerli olmak üzere, beş haftalıkyaş grubunda epitel yüksekliği diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olarak tespit edildi.Sonuç olarak, formalin ve ksilol+formalin kombinasyonları, Leydig hücreleri (RLF) vetubulus epiteli açısından rat testis dokusunu olumsuz yönde etkilemiştir.Anahtar kelimeler; Histometri, tubulus seminiferus kontortus, relaksin benzeri faktör(RLF), ksilol, formalin, rat
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effect of Xylol and Formaline Inhalation to Testicular Tissue in RatsIn this study, the immunohystochemical and histometrical changes of testicular tissuesobtained from the rats which their mothers were subjected to xylol and formaline from thebegining of pregnancy, after the birth and immediately after puberty were evaluated.Nigty six male Sprague Dawley?s rats were chosen as biological material. The diversegroups were arranged in order to their ages and the duration of exposure. One group of rats?mothers exposed to xylol and formaline gases during pregnancy and then the baby rat exposedto xylol and formaline gases until they were five weeks of age. One group of rats wereexposed to xylol and formaline gases from birth to eigth weeks of age, n done group of ratswere exposed to xylol and formaline gases from puberty for eigth weeks. Each group of ratsexposed to diverse gas formulations such as xylol (300 ppm), formaline (6 ppm) andksilol+formaline (150 ppm+3 ppm) combination for eight hours each day for eight weekslong. Control groups for each groups of rats, exposed to gases, were taken to compare thedifferences. After the tests, the groups, five weeks old, eight weeks old and 18 weeks old,respectively were weighed and their testis weights were determined.The blocks were prepared for colorations and then two coloration methods were appliedto the transversal sections; triple coloration methods to define histometric changes and streptavidin-biotine complex (sABC) to show relaxin like factor (RLF). RLF?s tissue densities weredefined with light microscope (Leica DMLB) and the area of tubulus and the height ofepithelium of tubulus were defined with image analyze system which was linked tomicroscobe (Leica Q Win Standart).In this study, Sertoli and Leydig cells were defined in each groups of rat testes. From theage of eight weeks spermatids were defined well. In the group of rats, 18 weeks old, had clearspermatozoons inside the lumen of tubules.In control groups of those diverse ages, Leydig cells were determined to be positive inRLF when immunohistochemically checked. In the others, coloration to determine RLFshowed that there was no influence in the group which were exposed to xylol gas but in thegroups which were exposed to formaline gas showed a loss in density of coloration in eigthand 18 weeks old groups.The groups which were exposed xylol+formaline gases, whom are eight and 18 weeksold showed that there was no colaration for RLF.The weight of testes was not affected from each chemical gases inhalation; testicularweights increased with increasing age and body weight.Statistically, there was no influence of age, body weight, chemical substance andchemical substance-age interactions on the area of tubulus.Epithelium height was affected by formaline and xylol+formaline inhalations, there is aclear loss of height in these groups but there was no influence of xylol. Regarding each groupsof rats, five weeks old ones had higher epithelium than the others.Consequently, formaline and xylol+formaline combinations had negative influences onLeydig cells (RLF) and those tubular epithelium of rat testises.Key words; Histometrical, tubulus seminiferous contortus, relaxin-like factor (RLF),xylol, formaline, rat