Anti-aging hormon olan dehidroepiandrosteronsülfat'ın sıçanlarda uzun süre kullanımının androjen bağımlı organlardan prostat ve testis üzerine etkileri
Effects of long term use of anti-aging hormone dehydroepiandrosterone on androgen dependent organs; prostate and testis in rats
  1. Tez No: 193661
  2. Yazar: CEM ŞAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ATİLLA ARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETANTI-AGING HORMON OLAN DEHİDROEPİANDROSTERONSÜLFAT'INSIÇANLARDA UZUN SÜRE KULLANIMININ ANDROJEN BAĞIMLIORGANLARDAN PROSTAT ve TESTİS ÜZERİNE ETKİLERİGünümüzde insanlar yaşlanma ve beraberinde getirdiği sağlık sorunlarınedeniyle yaşlanmaya yol açan faktörleri davranışsal ya da tıbbi olarak önlemeye,yaşam kalitelerini arttırmaya çalışmakta ve bu da anti-aging olarak isimlendirilmektedir.Dehidroepiandrosteron ve dehidroepiandrosteronsülfat'ın popüler ve sıkça kullanılananti-aging ilaçlardan olmalarına karşılık, henüz uzun süreli kullanımının etkilerineilişkin yeterince bilgi yoktur. Bu çalışmada uzun süreli DHEAS kullanımının sıçanlarınprostat ve testis dokuları üzerindeki etkileri ile serum testosteron ve DHEASdüzeylerinin saptanması amaçlanmıştır.Bu amaçla, Wistar Kyoto cinsi, ağırlığı 300-400 gr arasında değişen, 4-5 aylık37 adet erkek sıçan kullanıldı. Kontrol grubunda 10, sham grubunda yedi ve deneygrubunda 20 adet sıçan vardı. Deney grubunda yer alan 20 sıçana 6 ay boyunca haftada5 gün, günde bir kez sıçan başına 5 mg/kg olmak üzere DHEAS süspansiyonu, kontrolgrubundaki sıçanlara ise eş zamanlı olarak serum fizyolojik solüsyonu ağız yolu ileverildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF LONG TERM USE OF ANTI-AGING HORMONEDEHYDROEPIANDROSTERONE ON ANDROGEN DEPENDENTORGANS; PROSTATE AND TESTIS IN RATSPeople try to prevent the factors cause aging and the problems appear during thisprocess, to improve their quality of life, either behaviorally or medically, which iscalled anti-aging. Although they are commonly used and fairly popular, there is noenough data about the effects of the long term use of dehydroepiandrosterone anddehydroepiandrosteronesulphate. In this study, it is aimed to determine the effects oflong term use of DHEAS on rats? prostate and testis as well as serum testosterone andDHEAS levels.Thirty-seven Wistar Kyoto male rats, weighed 300-400 gr and aged 4-5 monthswere used in this study. The first group of 7 rats were in sham, 10 rats were in controland 20 were in the experimental group. Five mg/kg per day of DHEAS suspension perrat was orally given to 20 rats in the experimental group for 5 times a week, while salinewas given concurrently to the rats in the control group. At the end of the study, the ratswere sacrificed and their prostates and testes were removed. Intracardiac blood sampleswere drawn to determine their hormone levels and the histological samples wereevaluated under light microscopy.At the end of the 6 months of the study period, there was a statisticallysignificant difference in the of the mean atrophy scores between the control, sham andthe study groups.