Kronik hemodiyaliz hastalarında troponin T ile ekokardiyografik volüm parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between troponin T levels and echocardiographic parameters in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 193672
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ RIZA BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETBu çalışmada akut koroner sendrom tanısı olmayan kronik hemodiyalizhastalarında cTnT düzeyleri ile klinik, laboratuar bulguları veekokardiyografik volüm parametreleri arasındaki ilişki araştırıldı.cTnT düzeylerinin ekokardiyografik volüm parametreleri gibi hastanınvolüm durumu hakkında öngördürücülük gücü olup olmadığı, klinikkullanımda aynı değere sahip ise ekokardiyografiden daha az zahmetledaha hızlı ve daha pratik olarak hastaların tedavi modalitelerinibelirlemedeki konumunu araştırmak amaçlandı.Çalışmaya 3 aydan fazla süredir (ortalama 19 ay) haftada 3 kezhemodiyalize girmekte olan 61 hemodiyaliz hastası alındı.Hemodiyaliz programındaki hastalardan hafta içindeki orta diyalizseansının 1 gün öncesinde kan örneği alınarak cTnT çalışıldı.Hastalara aynı cihazla ve aynı kişi tarafından haftanın 2. hemodiyalizseansından bir gün önce Vivid - 3 Image Point ekokardiyografi cihazı ile 1.7MHz kardiyak prob kullanılarak ölçümler alındı.Gruplar ekokardiyografik volüm parametreleri açısındankarşılaştırıldığında cTnT pozitif olan grupta SV diyastolsonu çap, SA çapı,SV kitlesi, SV kitle indeksi ve VKI inspiratuar çap daha yüksek, VKIkollapsibilite indeksi ise daha düşük bulundu. cTnT pozitif olan gruptakihastalarda daha sık sol ventrikül geometri paterninde değişiklik izlendi.Sonuçlar istatiksel olarak anlamlıydı.Troponin T, hemodiyaliz hastalarında hipervolemiyi değerlendirmede birbelirteç olarak ve tedavi modalitelerini düzenlemede bir metod olarakkullanılabilir.28
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study the correlation between the levels of cTnT, clinicalparameters and echocardiographic volume measures had been evaluated inchronic hemodialysis patients.The purpose of the study was to assess the predictive value of cTnTlevels to evaluate the hydration status of the patient as it?s more easilyobtained than standard echocardiographic measures commonly used inclinical practice actually.61 chronic dialysis patients undergoing hemodialysis since three months(mean 19 months) three times a week. Blood samples top measure thecTnT levels had been obtained one day prior the midweek hemodialysis.Echocardiographic measures had been assessed by the same operatorusing Vivid - 3 Image Point system with 1.7 MHz cardiac probe one daybefore the second hemodialysis sequence of the week.The comparison of echocardiographic volume parameters revealed thatpatients with positive cTnt values have wider left ventricular end diastolicdiameter, left atrium diameter, greater LV mass, LV mass index, but VCIinspiratory collapsibility index was lower cTnT positive group had more leftventricular parameter variability. The results were statistically significant.Our results suggest that the cTnt values could be used to predicthypervolemia in hemodialysis patients and be useful to pinpoint thetreatment of these patients.29