Postoperatif bel ağrılı hastalarda su içi ve su dışı egzersiz etkinliği
Aquatic exercice and non-aquatic exercice efficiancy in patients with postsurgery low back pain
  1. Tez No: 193676
  2. Yazar: ELİF YOLGÖZTEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ MERİH YURTKURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETBu çalışma, lomber disk hernisi nedeniyle opere olan hastalarda,akuatik egzersizlerin etkinliğini, su dışı egzersiz ile akuatik egzersiz tedaviyöntemlerinin birbirlerine göre üstünlüğü olup olmadığını araştırmak amacıylarandomize, prospektif, kontrollü ve tek kör olarak yapıldı.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve RehabilitasyonAnabilim Dalı'na bağlı Atatürk Rehabilitasyon Merkezi Kükürtlü Kaplıcalarıpolikliniğine Mayıs 2004-Nisan 2005 tarihleri arasında başvuran lomber diskhernisi nedeniyle opere olmuş 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar su içiegzersiz (n=20) ve su dışı egzersiz (n=20) grubu olmak üzere 2 grubaayrıldı. Hastalara 2 hafta süren ve haftada 5 gün, 20 dakikalık egzersizprogramı düzenlendi ve 6 ay boyunca izlendi.Hastalar başlangıç, 2. hafta, 1. ve 6. aylarda paravertebral duyarlılık(algometrik olarak), schober testi, parmak zemin mesafesi, Düz bacakkaldırma testi (SLR), Laseque, ağrı için vizüel analog skala (VAS; hareket,istirahat, gece), Parsiyel sit-up/curl-up, Sorensen testi, PILE testi, RollandMorris Disabilite ndeksi (RMD ), Leeds Özürlülük Skalası (LÖS), BeckDepresyon Envanteri (BDE), Nottingham Sağlık Profili (NSP) ve Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi. Gruplar arasında başlangıç değerlerine göremeydana gelen değişim Kruskal Wallis testi ile, anlamlı çıkanlar ikili gruplarhalinde alınarak Mann Whitney U testi ile değerlendirildi.1.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study is done on operated patients with lumbar disc herniation tosearch the effects of aquatic exercises and superiorities of aquatic exercisesto non-aquatic exercises as randomized, prospectively, controlled and singleblind.For this study 40 operated patients with lumbar disc herniation wererefered to Atatürk Rehabilitation Centre of Uludağ Universty Medical SchoolPhysical Medicine and Rehabilitation between may 2004-april 2005.