Kronik pelvik ağrı sendrom'lu erkeklerdeki seminal plazma tümör nekrozis faktör alfa ve interlökin 1 Beta düzeylerinin, tanı ve tedavi yanıtıyla ilişkisi
The relationship pf seminal plasma tumor necrosis factor alpha an interleukin 1 beta lecvels in men with chronic pelvic pain syndrome with diagnosis and treatment response
- Tez No: 193677
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET YAVAŞÇAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZETKRON K PELV K AĞRI SENDROM'LU ERKEKLERDEK SEM NALPLAZMA TÜMÖR NEKROZ S FAKTÖR ALFA VE NTERLÖK N 1 BETADÜZEYLER N N, TANI VE TEDAV YANITIYLA L ŞK SAmaç: Kronik pelvik ağrı sendromu (KPAS) sık konulan bir tanı oluptam olarak anlaşılamamış bir durumdur. Tanı genellikle semptomlaradayalı olup, başlıca tedavi ise hastaya güven verme ve kanıtlanmış birenfeksiyon olmamasına karşın antibiyotik ve antiinflamatuar ilaçlardanoluşur. Biz bu çalışmada, KPAS'lı hastaların seminal plazmalarındakitümör nekrozis faktör alfa (TNF-alfa) ve interlökin 1 beta (IL-1 beta)düzeylerinin, tanı ve tedavideki önemini belirlemeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: KPAS'lı 25 erkek ve gönüllü 8 normal erkekdensemen örnekleri alındı. Seminal plazma TNF-alfa ve IL-1 beta düzeyleriELISA yöntemi ile ölçüldü. Siprofloksasin tedavisinden sonra KPAS'lıhastalarda bu semen sitokin düzeyleri, tekrar ölçüldü. Hastalar tedaviöncesi ve sonrası kronik prostatit semptom indeksi (KPS ) iledeğerlendirildi. Hastalar, tedavi öncesi sitokin düzeylerine göre beş grubaayrıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RELATIONSHIP OF SEMINAL PLASMA TUMOR NECROSISFACTOR ALPHA AND INTERLEUKIN 1 BETA LEVELS IN MEN WITHCHRONIC PELVIC PAIN SYNDROME WITH DIAGNOSIS ANDTREATMENT RESPONSEPurpose: Chronic pelvic pain syndrome (CPPS) is a common diagnosis, butthe condition is poorly understood. Diagnosis usually depends on thesymptoms and treatment mainly consists of reassurance andantiinflammatory medications and antibiotics in the abcence of adocumented infection. In this study, we aimed to asses the importance ofseminal plasma tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha) and interleukin 1beta (IL-1 beta) levels in the diagnosis and treatment of CPPS patients.Materials and methods: Semen samples from 25 men with CPPS and 8normal male volunteers were obtained. TNF-alpha and IL-1 beta levels weremeasured in the seminal plasma by ELISA method. After treatment withciprofloxacin, the levels of these cytokines were measured again in thesemen of men with CPPS. The patients are evaluated with chronic prostaticsymptom index (CPSI) before and after treatment. The patients are dividedin five groups according to pretreatment cytokine levels.