Mikrodiskektomi sonrası erken dönem egzersiz tedavisinin etkiliği
  1. Tez No: 193681
  2. Yazar: MELİH ECMEL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE HANDAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETÇalışmamızın amacı mikrodiskektomi sonrası birinci haftada başlanan standartev egzersiz programına ek olarak klinikte fizyoterapist rehberliğinde uygulananlomber dinamik stabilizasyon egzersizlerinin etkililiğini incelemekti. Çalışmayakatılan toplam 40 olgu, rasgele örneklem yöntemi ile tedavi ve kontrol grubunaayrıldı. Bu olgular, egzersiz programlarına başlamadan önce ve 8 haftalık eğitimprogramının sonunda tanımlayıcı ve klinik özelliklerinin yanısıra kas kuvveti,endurans, ağrı, eklem hareket açıklığı, esneklik, yeti yitimi, fonksiyonel kapasite,yaşam kalitesi ve işe dönüş açısından değerlendirildi. Her iki gruptaki olgulartanımlayıcı, klinik özellikler ve bulgular açısından benzerdi. Tedaviden önce SF-36'nın ağrı ve sosyal fonksiyonları dışındaki tüm ölçümlerde gruplar birbirinebenzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of our study was to examine the effectiveness of the lumbar dynamicstabilization exercises in addition to the home exercise programs started in thefirst week after microdiscectomy. A total of 40 cases registered were allocatedrandomly as treatment and control groups by the sampling method. Before andafter 8-week training program, these cases were evaluated in descriptive andclinical characteristics, muscular strength, endurance, pain intensity, range ofmotion, flexibility, disability, functional capacity, quality of life and returning to job.The cases in both groups had similar descriptive and clinical characteristics andsigns. The groups were similar in all measurements, except the subscale ofbodily pain and social functions of the SF-36 before the treatment. After thetreatment, the differences between the groups were found to be statisticallysignificant in the total muscular strength in lumbar area, lumbar flexion-extensionendurance, range of motion, flexibility, and functional capacity (p0.05) in the treatment group, while all other parameters werechanged significantly. However in the control group, differences wereinsignificant in pain intensity, flexibility, anxiety and the general health and vitalitysubscales of SF-36 between before and after treatments.