Tek seviyeli lomber mikrodiskektomi sonrası erken dönemde yapılan aerobik egzersizin ağrı, fonksiyonellik ve işe dönüş üzerine etkisi
The effects of early aerobic exercise after single-level lumbar microdiscectomy on pain, functioning and return to work
- Tez No: 236282
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ilk kez tek seviyeli lomber mikrodiskektomi yapılan hastalarda cerrahiden 1 ay sonra başlanan aerobik egzersizin ağrı, fonksiyonellik ve işe dönüş üzerine olan etkilerini araştırmak üzere planlandı.Çalışmaya alınmak üzere 130 hasta değerlendirildi ve bunların 40'ı çalışmaya dahil edildi. 40 hastadan Ankara'da ikamet eden 18'i aerobik egzersiz grubuna, 22'si ev egzersiz programı verilen kontrol grubuna ayrıldı. Her iki gruba da ev egzersiz programı verildi. Aerobik egzersiz grubuna ek olarak cerrahiden 1 ay sonra başlanan toplam 20 seanslık yürüyüş bandı egzersizi verildi. Hastaların bel ve bacak ağrıları VAS (Visual Analogue Scale) skoru ile, fonksiyonellikleri Roland-Morris Özürlülük İndeksi ile, işe geri dönüşleri ise cerrahi sonrası işe dönmelerine kadar geçen gün sayısı ile değerlendirildi. Değerlendirmeler cerrahi öncesi son 1 hafta içinde, cerrahi sonrası 2. ayda ve cerrahi sonrası 8. ayda yapıldı.Her iki grupta da cerrahi öncesine göre cerrahi sonrasında, bel ve bacak ağrısı VAS skorları ile fonksiyonellik skorlarında anlamlı düzelmeler elde edildi. Fonksiyonel iyileşme, egzersiz programının hemen bitiminde aerobik egzersiz grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Ağrı skorları ve işe geri dönüş açısından aerobik egzersizin cerrahiye ek katkısı saptanmadı.Bu çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, ilk kez yapılan tek seviyeli lomber mikrodiskektomiden 1 ay sonra yapılmaya başlanan aerobik egzersiz, ev egzersiz programına göre daha fazla fonksiyonel düzelme ile sonuçlanmaktadır. Ancak egzersiz programına devam edilmezse, fonksiyonel iyileşme de devam etmemektedir. Bizler, tek seviyeli lomber mikrodiskeketomi olan uygun hastaların cerrahiden 1 ay sonraki dönemde aerobik egzersiz yapmak için teşvik edilmelerini önermekteyiz. Tek seviyeli mikrodiskektomi sonrası erken dönemde yapılan aerobik egzersizin faydalarını göstermek için daha fazla sayıda hasta içeren, ileriye dönük, randomize kontrollü çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of aerobic exercise starting 1 month after first time single-level lumbar microdiscectomy on pain, functioning and return to work.130 patients were assessed to participate in the study and 40 of them were included in the study. 18 of the 40 patients who lived in Ankara were placed into the aerobic exercise group while 22 patients into the control group. Both group were given the home exercise programme. The aerobic exercise group received 20 sessions of treadmill exercise in addition to the home exercise program 1 month after the surgery. Low back pain and leg pain of the patients were evaluated with VAS score (Visual Analogue Scale), functioning were evaluated with Roland-Morris Disability Index, and return to work were calculated by using count of days off work. Patients were evaluated at within the last week before surgery, at the postoperative second month and the postoperative eighth month.Significant imrovements of low back pain VAS scores, leg pain VAS scores and functioning scores were achieved in both group after surgery. Functional improvement was significantly more in the aerobic exercise group than the the control group at the end of the aerobik exercise program. There was no additional contribution of aerobic exercise on VAS scores and return to work when compared to surgery.The results of this study show that aerobic exercise starting 1 month after first time single-level lumbar microdiscectomy results in a more pronounced functional improvement than the home exercise program at least during the program. If the exercise program is discontinued, functional recovery from the treatment is discontinued, too. We suggest that suitable patients with single-level microdiscectomy should be encouraged to participate in aerobic exercise programme 1 month after surgery. Further prospective, randomized-controlled studies with a larger patient sample are warranted to ultimately demonstrate that early aerobic exercise as described is benefical for patients undergoing single-level lomber mikrodiscectomy.