Okskarbazepin, karbamazepin ve valproik asit tedavisi alan epileptik çocuklarda antiepileptik ilaçların homosistein, folik asit ve vitamin B12 düzeyleri üzerine etkileri
Effects of oxcarbazepine, valproate and carbamazepine on serum levels of homocysteine, vitamin B12, and folic acid
  1. Tez No: 193691
  2. Yazar: HAKAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETAmaç: Hiperhomosisteinemi ve vasooklüzif hastalıklar arasındaki ilişki uzun süredenberi bilinmektedir. Homosistein sülfir içeren bir aminoasit olup metionin metabolizmasındarol oynar ve homosisteinin metionine remetilasyonunda folik asit ve vitamin B12 gereklidir.Viamin B12 ve folik asit eksikliğinde homositein düzeyleri yükselebilir. Hiperhomosisteinemivasküler endotel hasarına ve buda ateroskleroza neden olur.Bu çalışmanın amacı valproik asit, okskarbazepin ve karbamazepinin serum homosistein,folik asit ve vitamin B12 düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır.Gereçler ve Yöntem: Son bir yıldır karbamazepin, valproik asit ve okskarbazepintedavisi alan 30'ar hasta ile kontrol gurubu olarakta aynı yaş gurubunda sağlıklı 30 hastaçalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground: The relationship between hyperhomocysteinemia and vasoocclusivedisease is known for a long time. Homocysteine is a sulfur containing amino acid, whichplays a role in methionine metobolism. Folic acid and vitamin B12 are essential forremethylization of homocysteine to methionine. Homocysteine levels increases in thedeficiency of these vitamins. Hyperhomocysteinemia causes vascular endotelial damage,which causes atherosclerosis.Aim: The aim of this study is to investigate the effect of valproate, carbamazepine andoxcarbazepine on the serum levels of homocysteine, vitamin B12 and folic acid.Material and Methods: Thirty children receiving carbamazepine, 30 childrenreceiving valproic acid, 30 children receiving oxcarbazepine for the last 1-year period and 30healthy children as control were the population of tis study.