Aronya (chokeberry) meyvesinin metabolik sendromlu yaşlı bireylerde oksidatif, inflamatuvar ve aterojenik biyobelirteçler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of aronia (chokeberry) fruits on oxidative, inflammatory and atherogenic biomarkers in older adults with metabolic syndrome
- Tez No: 842338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN EMRE EYUPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar, polifenollerin diyetle alımı ile kardiyovasküler hastalık riskinin azalması arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, aronya (Aronia melanocarpa) meyvesinin metabolik sendrom (MetS) bileşenlerine ve oksidatif, inflamatuvar ve aterojenik biyobelirteçlere olan etkisini incelemektir. Çalışma, MetS tanılı 65-75 yaş arası 44 birey ile yürütülmüş olup, 22 kişilik müdahale grubu ve kontrol grubundan oluşmaktadır. Müdahale grubu 8 hafta boyunca günde 10 g aronya meyve tozu tüketmiştir. Kontrol grubuna müdahalede bulunulmamıştır. Aronya tozunun fenolik bileşen analizi yapılmıştır. Bireylerin genel özellikleri, sağlık durumları, fiziksel aktivite düzeyi, beslenme alışkanlıkları ve 24 saatlik besin tüketim kaydı ile malnütrisyon durumunun belirlenmesi için mini nütrisyonel değerlendirme testi araştırmacı tarafından yüzyüze anket yöntemiyle alınmıştır. Antropometrik ölçümleri ve kan basıncı ölçümü yapılmıştır. Ek olarak, bireylerden kan örnekleri alınmış ve biyokimyasal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies have shown a positive association between dietary intake of polyphenols and reduced risk of cardiovascular disease. The aim of this study is to examine the effect of aronia (Aronia melanocarpa) fruit on metabolic syndrome (MetS) components and oxidative, inflammatory and atherogenic biomarkers. The study was conducted with 44 individuals aged 65-75 who were diagnosed with MetS by a physician. The study comprised an intervention group (22 individuals) consuming 10g of aronia powder daily for 8 weeks and a control group (22 individuals) with no intervention. Phenolic component analysis of the aronia powder was performed. The general characteristics of the individuals, health status, physical activity level, nutritional habits, 24 hour food consumption record and mini nutrition assessment test were taken by the researcher with a face-to-face survey form. Anthropometric and blood pressure measurements were made. Blood samples were analyzed for biomarkers.