A meta analysis of the skeletal and dental effects of fixed functional appliances treatment
Sabit fonksiyonel aygıtlarla tedavinin iskeletsel ve dental etkilerinin meta analizi
- Tez No: 193717
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU ÇIKERER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
1. ÖzetSABİT FONKSİYONEL AYGITLARLA TEDAVİNİN İSKELETSEL VEDENTAL ETKİLERİNİN META ANALİZİBu sistematik taramanın amacı, sabit fonksiyonel aygıtların iskeletsel ve dentaletkilerinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada kullanılan tüm makaleler,bilgisayardan MEDLINE literature taraması ile ingilizce dergilerden (1966 danEylül 2005 e kadar) belirlenmiştir. `Ortodonti' terimi başlık olarak taranmış vetarama `sabit fonksiyonel aygıtlar', `mandibular retrognati', `jusper jumper', `bitecorrecter', `herbst apareyi' terimleri ile combine edilmiştir.Medline taraması ile belirlenmiş 3068 çalışma arasından 49 makale konu ile ilgilibulunmuş fakat sadece 32 tanesi seçim kriterlerine uymuştur. Bu çalışmaların 23tanesinde sabit fonksiyonel tedavi süresince braket yerleştirilmemiş, diğer 6çalışmada braketler sabit fonksiyonel aygıt ile birlikte uygulanmıştır. Meta analizinegore sabit fonksiyonel aygıtların kısa dönem etkileri şıunlardır: 1) Yatay yöndekiçeneler arası ilişkideki düzelme esas olarak alt çenenin büyümesine bağlıdır. 2) Altçene düzlem açısı, ortalamaya bakıldığında tedaviden etkilenmemiştir. 3) Yatayyöndeki keser ve molar ilişkideki düzelme iskeletsel ve dental değişimlere sonucuelde edilmiştir.Anahtar kelime:Meta analiziMandibular retrognatiSabit fonksiyonel aygıtlarHerbst apareyiJasper jumper1
Özet (Çeviri)
2. SummaryA META ANALYSIS OF THE SKELETAL AND DENTAL EFFECTSOF FIXED FUNCTIONAL APPLIANCES TREATMENTThe aim of this systematic review was to evaluate the skeletal and dental effect of thefixed functional appliances. All articles used in this study have been identified bycomputerized MEDLINE literature search (from 1966 through September 2005) of Englishwritten journals. The term ?orthodontics? has been searched in the subject heading and itwas crossed with various combination of the following terms“fixed functional appliance”“mandibular retrognathism”,“jusper jumper”,“bite corrector, ”Herbst appliance".Among 3068 studies which were identified by Medline search, 49 articles were relatedto the review topic, but only 29 of them met the selection criteria. In 23 of these studiesbrackets were not placed during the treatment with fixed functional appliances however, inthe other 6 studies brackets were placed along with fixed functional appliances. Our studywas conducted only on the 23 articles and this because in other 6 articles treatmentmethods used were different. Based on Meta analysis, the short-term effect of fixedfunctional appliances showed that (1) the improvement of the sagittal jaw relationship wasmainly due to increased mandibular length. (2) Mandibular plane angle was on the averageunaffected by treatment. (3) Improvement in sagittal incisor and molar relationships wasachieved by skeletal and dental changes.