Hentbolde isabetli kale atışlarında submaksimal atış hızı ve atış kuvvetinin biyomekanik analizi
Biomecanical analysis of the submaksimal velocity and force of the accuracy on the spot throw in handball
- Tez No: 193718
- Danışmanlar: PROF.DR. SERAP İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETHentbolde İsabetli Kale Atışlarında Submaksimal Atış Hızı ve Atış KuvvetininBiyomekanik AnaliziBu çalışma, elit bayan hentbolcu sporcularının isabetli ve isabetsiz kale atışlarının kuvvetuygulama evresinin başlangıcı ile bitişindeki, üst ekstremite segmentleri ve eklemlerindekikinetik-kinematik veriler arasındaki ilişkiyi incelemek ayrıca sporcuların fiziksel özellikleriile reaksiyon zamanlarının atış isabetliliğine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmamızda, A ve genç milli takımda 57±33.99 kez yer alan, on iki (12) hetbolcunun(22,92±2.43 yıl) fiziksel özellikleri ile reaksiyon zamanları ölçüldü. Hareket analizi içinbirinci aşamada isabet olmaksızın boş kaleye, ikinci aşamada isabetli olacak şekilde hedefleredayanma adımlı yüksek temel atış tekniği ile yapmaları istendi. Görüntüleme, Basler markaüç kamera (100Hz) ile yapılarak veriler, AVİ formatında, SIMI Hareket Analizi 6.2Programına aktarıldı. Topun elden çıktıktan sonraki hızı Sports Radar Gun ile tespit edildi.İstatistiksel analizlerde, SPSS Ver.
Özet (Çeviri)
SUMMARYBiomecanical Analysis of The Submaximal Velocity and Force of the Accuracy on theSpot Throw in HandballThis study aims to investigate the associations between the kinetic (force, moment force) andkinematical (angular and linear velocity, acceleration, angle) features of the arm (shoulderjoint), forearm and trunk segments (elbow joint) for the accuracy at the beginning and the endof the on the spot throw of elite handballers, as well as, to understand the effects of theirphysical parameters and their reaction time on the accuracy of the throw.Twelve (12) elite female handballers (22,92±2.43 yrs) who played 57±33.99 times at thenational A or junior team were evaluated on anthropometric, physical features, and theirreaction time. They were asked to realize on the spot throw in the first step to the goal withouttarget, then in the second step with the target for the motion analyse. The imaging wascaptured through Basler camera (100Hz), SIMI Motion Analyse System 6.2 were used for themotion analyse. The ball speed after it leaves the hand were measured by Sports Radar Gun.SPSS Ver.