Kemik defektlerinde elektromanyetik alanın iyileşme üzerine biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin deneysel olarak araştırılması.
The histopathologic and biochemical effects of electromagnetic fields, on bone healing, in experimental study.
- Tez No: 193855
- Danışmanlar: PROF. ÇETİN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETErdem MA.(2006), Kemik defektlerinde elektromanyetik alanın iyileşme üzerinebiyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin deneysel olarak araştırılması. stanbul ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü, Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı. DoktoraTezi, stanbul.Çalışmamızda elektromanyetik alanların kemik iyileşmesi üzerine etkileriniaraştırmayı amaçladık. Yaptığımız deneysel çalışmada, sıçanların tibialarında kemik defektioluşturduk. Defekt oluşturulan sıçanlara günde 12 sa olmak üzere 45 gün, 3G şiddetinde ve100Hz frekansında elektromanyetik alan uyguladık.Çalışmamızda, kemik iyileşmesini operasyondan sonraki 15. ve 45. günlerdeyaptığımız histopatolojik incelemeyle değerlendirdik. Aynı zamanda sıçanlarınserumlarındaki Ca+2 ve ALP değişikliklerini de başlangıç, 7., 15., 21. ve 45. günlerdeyaptığımız biyokimyasal analizlerle inceledik.Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, 15 günlük elektromanyetik alanuygulamasının yeni kemik yapımını, kontrol grubuna göre etkilemediğini, ancak 45.gündearttırdığını tespit ettik. Fakat bu değerler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.133,p=0.094).Elektromanyetik alan uygulamasının, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, 15. gündeserum Ca+2 değerlerini anlamlı derecede düşürdüğünü gözlemledik (p=0.011). Ancak diğerzaman aralıklarında elektromanyetik alan uygulamasının, serum Ca+2 ve serum ALPdeğerlerine, istatistiksel anlamlılık gösterecek kadar etkilemediğini tespit ettik.Anahtar Kelimeler : Elektromanyetik Alan, Kemik yileşmesi, Sıçan
Özet (Çeviri)
ABSTRACTErdem MA.(2006). The histopathologic and biochemical effects of electromagneticfields, on bone healing, in experimental study. stanbul University, Institute of HealthScience. Faculty of Dentistry, Department of Oral Surgery. stanbul 2006.The purpose of this study was to evaluate the effects of electromagnetic fields on bonehealing. Wistar Albino adult male rats were used for the experiment. We performed a tibialosteotomy and we applied 100Hz and 3Gauss electromagnetic field for 45 days and 12 h perday.We evaluate the histopatholgic effects of electromagnetic fields on days 15 and 45.We also investigate the serum Ca+2 and ALP levels on days 0,7,15,21 and 45.Our results suggest that electromagnetic stimulation does not improve bone healing onday 15 but increase new bone formation on day 45. But these results were not statisticallysignificant (p=0.133, p=0.094).EMF stimulation group demonstrated significant lower serum Ca+2 levels (p=0.011)compared with control group on day 15. On the other time periods, statistically significantdifference were not observed in serum Ca+2 and ALP levels, between groups.Key Words : Electromagnetic fields, Bone healing, Rat