Gabapentin ve/veya deksametazon'un laringoskopi ve trakeal entübasyona,intraoperatif hemodinami ve postoperatif ağrı üzerine etkileri
The effects ofgabapentin and/or dexamethasone on laryngoscopy, tracheal intubation, intraoperative haemodynamia and postoperative pain
- Tez No: 193896
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETÇalışmamızda, 18 - 81 yaş arası ASA I ve ASA II varikosel operasyonu uygulanacakhastalarda, operasyondan 1 saat önce ayrı ayrı ve beraber oral yolla verilen gabapentin vedeksametazonun laringoskopi ve trakeal entübasyona etkileri, intraoperatif hemodinami veopioid tüketimi ve postoperatif ağrı üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Hastalarrastgele 4 gruba ayrıldı. Operasyondan 1 saat önce oral yolla Grup K (kontrol, n=20) olgularaplasebo tablet, Grup G (gabapentin, n=20) olgulara 800 mg gabapentin, Grup D(deksametazon, n=20) olgulara 8 mg deksametazon, Grup GD (gabapentin + deksametazon,n=20) olgulara 800 mg gabapentin ve 8 mg deksametazon verildi. Bütün hastalarda 2 mg/kgpropofol, 1 mcg/kg remifentanil ve 0.1 mg/kg vekuronyum ile standart anestezi indüksiyonuyapıldı. Anestezi idamesi 12 mg/kg/saat propofol, 0.25 mcg/kg/dk remifentanil ve %50O2/N2O ile yapıldı. Operasyon sırasında propofol infüzyonu sabit tutuldu, remifentanilinfüzyonu ortalama arter basıncı (OAB) ve kalp atım hızı (KAH) bazal değerlerlerine göre±% 20 değiştiğinde arttırılıp, azaltıldı. İndüksiyon öncesi, entübasyon sonrası 1., 3., 5., 10.,15., 20., 40. ve 60. dakikalarda KTA, OAB ve periferik oksijen saturasyonu (SpO2) değerlerive operasyon sırasında kullanılan total remifentanil dozu kaydedildi. Postoperatif 30.dk, 1.,2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde hemodinami ve Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrıdeğerlendirilmesi yapıldı. VAS 3 üzerinde olgulara tenoksikam uygulandı, görülen yanetkiler kaydedildi. Entübasyondan sonra 1., 3., 5., 10.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF GABAPENTIN AND/OR DEXAMETHASONE ONLARYNGOSCOPY, TRACHEAL INTUBATION, INTRAOPERATIVEHAEMODYNAMIA AND POSTOPERATIVE PAINSUMMARYIn our study, we aimed to investigate the effects of gabapentin and dexamethasonegiven together or seperately one hour before the start of the surgery on laryngoscopy, trachealintubation, intraoperative haemodynamıa, opioid consumption and postoperative pain in ASAI-II patients aged between 18-81 years old, undergoing varicocoele operations. Patients wererandomly divided into four groups. Group K (control, n=20) received placebo, Group G(gabapentin, n=20) received 800 mg gabapentin orally, Group D (dexamethasone, n=20)received 8 mg dexamethasone intravenously, Group GD (gabapentin + dexamethasone, n=20)received both 800 mg gabapentin orally and 8 mg dexamethasone intravenously one hourbefore the surgery?s start. Standart induction of anaesthesia was done by 2 mg/kg propofol, 1mcg/kg remifentanyl and 0,1 mg/kg vecuronium, continued by 12 mg/kg/hour propofol and0,25 mcg/kg/min remifentanyl infusion with %50 N2O in O2. During the operation infusionof propofol maintained constant, where remifentanyl infusion decreased or increasedaccording to the ±%20 change in baseline mean arteriel pressure and heart rate. Heart rate(HR), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (SpO2) were evaluated andrecorded before induction and at 1., 3., 5., 15., 20., 40. and 60. mins. after intubation.Intraoperative total remifentanyl consumption were recorded. Haemodynamic parameters,visual analog scale (VAS) were evaluated at postoperative 30.min, 1., 2., 4., 6., 12. and 24.hours. When VAS scores were 3 or above tenoxicam was adjusted, side effects seen werenoted. HR, and MAP values were found significantly lower in Group GD at 1., 3., 5.