Ratlarda deneysel olarak oluşturulan nöropatik ağrı modelinde yeni antidepresan ilaçların analjezik etkilerinin araştırılması
Investigation of analgesic effects of new antidepressant drugs in experimentally created neuropathic pain model in rats
- Tez No: 670534
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Serotonin, norepinefrin ve / veya dopamin geri alımını inhibe eden ilaçlar, depresif bozuklukların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve nöropatik ağrı için etkili ilaçlar olarak ortaya çıkmıştır. Önemli antinosiseptif etkileri yoktur, ancak gabapentin / pregabalin ile birlikte nöropatik ağrı için birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilirler. Bu çalışmada farklı dozlarda 3 farklı antidepresan ajan kullanıldı. Nöropatik ağrılı sıçan modellerinde antihiperaljezik etkilerini araştırmak için hot-plate ve tail-flick yöntemleri kullanıldı. Farklı etki mekanizmaları vardır; vilazodone hydrochloride, seçici bir serotonin inhibitörü ve bir 5-HT1A kısmi agonistidir; talsupram hydrochloride, seçici bir noradrenalin inhibitörüdür ve noradrenalin taşıyıcısı (NET) için yüksek bir afiniteye sahipken, indatraline hydrochloride üçlü bir geri alım inhibitörüdür, 5-HT (SERT), dopamin (DAT) ve noradrenalin (NET) için taşıyıcıları inhibe eder. Çalışmamızda 60 adet erkek Wistar rat (200-225 gr) kullanıldı. Sıçanlar 10 gruba (her ilaç için 3 grup (her doz için 1 grup) ve sham olarak 1 grup) randomize edildi. Her deney grubunda 6 sıçan vardı. Veriler, one-way varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi ve gruplar arasında çoklu karşılaştırmalar için two-way varyans analizi (ANOVA) ve sonrasında Tukey HSD testi uygulanarak analiz edildi. Anlamlılık seviyesi p < 0,05 olarak belirlendi. Deneyde kullanılan tüm ilaçların sham grubuna göre her iki testte de antihipaljezik etkiye sahip olduğu bulundu. Üç ajanın antihipaljezik etkileri birbirleriyle karşılaştırıldığında talsupram hydrochloride'in hot-plate testinde diğer iki ilaçtan anlamlı derecede daha etkili olduğu görüldü. Bununla birlikte, tail-flick testinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. İndatraline hydrochloride, tail-flick testinde aynı dozlarda vilazodone hydrochloride' den daha etkiliydi.
Özet (Çeviri)
Background: Drugs that inhibit the reuptake of serotonin, norepinephrine, and/or dopamine are widely used in the treatment of depressive disorders and have emerged as effective drugs for neuropathic pain. They have substantially no antinociceptive effects but are considered together with gabapentin/pregabalin first-line drugs for neuropathic pain. Methods: In the present study, 3 different antidepressant agents were used in different doses to investigate their antihyperalgesic effects in rat models of neuropathic pain using hot plate and tail flick methods. They have different mechanisms of action; vilazodone hydrochloride is a selective serotonin inhibitor and a 5-HT1A partial agonist; talsupram hydrochloride is a selective noradrenaline inhibitor, and it has a high affinity for noradrenaline transporter (NET), whereas indatraline hydrochloride is a triple reuptake inhibitor, it inhibits transporters for 5-HT (SERT), dopamine (DAT) and noradrenaline (NET). 60 male Wistar rats (200-225 g) were used in our study. The rats were randomized into 10 groups (3 groups for each drug (1 group for each dose) and 1 group as a sham). Each experimental group had 6 rats. The data were analyzed using one-way and two-way analysis of variance (ANOVA) and repeated measures ANOVA followed by a Tukey post hoc test for multiple comparisons between groups. The significance level was determined as p ˂ 0.05. Results: All the drugs used in the experiment were found to have an antihyperalgesic effect in in both tests compared to the sham group. When the antihyperalgesic effects of the three agents were compared to each other, it was found that talsupram hydrochloride was significantly more effective than the two other drugs in hot plate test. However, there was no statistically significant difference in tail flick test. indatraline hydrochloride was more effective than vilazodone hydrochloride at the same doses in tail flick test. Conclusions: our data suggest that all the 3 drugs are effective analgesics in rat models of neuropathic pain, and inhibition of noradrenaline reuptake represents the cornerstone of analgesic mechanisms of efficacious antidepressants.