Kronik otitis medialı hastalarda sinonazal ve orofarengial patolojilerin değerlendirilmesi
The evaluation of sinonasal and oropharyngeal pathologies in the patients with chronic otitis media
- Tez No: 193917
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik otitis media (KOM) günümüzde de sık karşılaşılan bir hastalıktır. KOM'lailgili bir çok çalışmalar yapılmasına rağmen, sıklığı ve etiyopatogenezi hakkında halaaydınlatılmamış noktalar vardır. Etiyolojide bugün için bir çok sinonazal patolojinin rol aldığıbilinmektedir. Bu çalışmanın amacı KOM'lu hastalardaki sinonazal ve orofarengialpatolojileri ve sıklığını belirlemektir.Çalışmamız Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Kliniği'nde Mayıs 2005-Ocak 2006 tarihleri arasında Kronik Otitis Media (KOM) tanısı konulan toplam 103 hasta ve103 kontrol grubu olgusunun verileri istatistik olarak karşılaştırılarak yapılmıştır.Tüm hastaların anamnezleri ve bulguları kaydedildi. Paranazal bilgisayarlı tomografi(BT) bulguları ile, nazal smear, Eozinofilik katyonik protein (ECP), total IgE, spesifik IgEgibi alerji parametreleri not edildi. Bulgular kontrol grubuyla karşılaştırılarak istatistik analizyapıldı. İstatistik için z testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic otitis media (COM) is a common community disease.. Although a lot ofstudies have been done about it, it has still unknown features such as its prevelance and exactetiopathogenesis. It is known that many sinonasal pathologies play role in the etiology. Theaim of this study was to determine the frequency and features of sinonasal and oropharyngealpathologies in the patients with COM.Our study was performed in the Yüzüncü Yıl University The faculty of Medicine, Ear,Nose, Throat Clinic depending on the data obtained from one hundred and three patients whowere diagnosed to have COM between May 2005 and Ocak 2006 and the data from a controlgroup comprasing equal number of samples. The history and findings of all patients werenoted. Paranasal Computerized Tomography (CT) findings and the allergy parameters such asnasal smear, eosinofilic cationic protein (ECP), total IgE, spesific IgE were also recorded.