İloprost'un deneysel aortik iskemi-reperfüzyon modelinde femoral arter endoteli ve gastroknemius kası hasarı üzerine etkisi
The effect of ilioprost on femoral artery endothelium and gastrocunemius muscle injury in experimental model of aortic ischaemia reperfusion
- Tez No: 193918
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, infrarenal abdominal aorta ( AA) okluzyon-reperfüzyonu sonrasıfemoral arter endoteli ve gastroknemius kasında oluşan iskemi-reperfüzyon ( -R) hasarınailoprost'un etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Yirmi dört adet Wistar-Albino rat rastgele ve eşit sayıda (n = 8) olarak üçgruba ayrıldı. Kontrol grubunda, laparotomi ve AA diseksiyonu yapıldı ama AA'ya oklüzyonuygulanmadı. Aortik iskemi reperfüzyon (A R) grubunda, AA diseksiyonu sonrası AA'ya kros-klemp konularak 120 dakika iskemi ve kros-klemp kaldırılarak 120 dakika reperfüzyon uygulandı.A R+iloprost grubunda, A R işlemine ek olarak, 120 dakikalık reperfüzyon süresince, kuyruk venikullanılarak i.v 0,45 µg/kg/saat dozda iloprost ( lomedin®, Bayer Schering Pharma AG, Berlin,Germany) infüzyonu yapıldı. Deney sonunda tüm ratlardan, biyokimyasal analizler için kan örneğive histopatolojik değerlendirme için gastrokunemius kas ve femoral arter doku örnekleri alındı. Kanörneklerinde malondialdehid (MDA), kreatin fosfokinaz (CPK), intercellular adhesion molecule-1(ICAM-I), vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-I) ve P selektin plazma düzeyleri ölçüldü.Femoral arter ve gastroknemius kas doku örneklerinde ise, ışık mikroskobu kullanılarak, P selektin,L selektin, tumor necrosis factor-α (TNF-α), CD11b, CD18, ICAM-1 ve cyclooxygenase-2 (COX-2) için immünohistokimyasal değerlendirme yapıldı.Sonuçlar: Biyokimyasal incelemede, A R grubu MDA, CPK, P Selektin, VCAM-1 ve ICAM-1plazma düzeyleri kontrol grubu düzeylerine göre anlamlı derecede yüksekti (p < 0.05).A R+iloprost grubu MDA, CPK, P selektin ve ICAM-1 plazma düzeyleri ise A R grubudüzeylerine göre anlamlı derecede düşüktü (p < 0.05). Femoral arter örneklerinin histopatolojikincelemesinde, A R grubu P selektin, L selektin, TNF-α, CD11b, CD18, ICAM-1 ve COX-2(endotel ve adventisya) immünoreaktivitesinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekolduğu (p < 0.05), A R+iloprost grubunda ise P selektin, L selektin, TNF-α, CD11b, ICAM-1 veCOX-2 (endotel ve adventisya) immünoreaktivitesinin A R grubuna göre anlamlı derecede düşükolduğu (p < 0.05) saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the present study was to examine the effect of iloprost on ischemia-reperfusion ( -R) injury at femoral artery endothelium and gastrocunemius muscle after occlusion-reperfusion of infrarenal abdominal aorta (IAA).Material and Methods: Twenty four Wistar-Albino rats were randomized in equal numbers (eightper group) into three groups. Control group underwent laparotomy and dissection of the IAAwithout occlusion. Aortic ischemia reperfusion (AIR) group underwent dissection of the IAA andthen ischemia and reperfusion performed by clamping of the IAA for 120 minutes and declampingof the IAA for 120 minutes respectively. In AIR+iloprost group, in addition to AIR, rats receivedintravenous infusion of iloprost ( lomedin®, Bayer Schering Pharma AG, Berlin, Germany), with adosage of 0,45 µg/kg/hour via tail vein during 120 min of reperfusion. At the end of the experiment,blood samples for biochemical analysis and, femoral artery and gastrocunemius muscle tissuesamples for histopathological examinations were taken from all rats. In blood samples, plasmalevels of malondialdehyde (MDA), creatine phosphokinase (CPK), intercellular adhesion molecule-1 (ICAM-I), vascular cell adhesion molecule (VCAM-1) and P selectin were measured.