Kliniğimizde 2000-2005 yılları arasında yatırılan pulmoner tromboemboli tanılı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of patients with pulmonary thromboembolism that were hospitalised between the years of 2000-2005
- Tez No: 193926
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
G. ÖZETGiriş: Pulmoner tromboemboli (PTE) sık oluşan, ancak tanısında halen güçlükleryaşanmaktadır. Tedaviyle yüksek mortalitesi azaltılabilen bir hastalıktır. PTE tanısında ilkadım klinik olasılığın saptanmasıdır.Amaç: Çalışmamızda kliniğimizde kullanılan tanı algoritmasını değerlendirmek, tanımetodlarının duyarlılığını araştırmak, uygulamalardaki yanlışlıkları tespit etmek ve bunagöre yeni bir tanı algoritması oluşturmayı tasarladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimizde Ocak 2000 ile Aralık 2005 arasındayatırılarak takip edilen 108 PTE olgusu alındı. Olguların tedavi öncesi klinik velaboratuvar verileri incelendi. Hastaların klinik olasılıkları Hyers klinik skorlamasistemiyle belirlenmişti. Dosya verilerine dayanılarak ayrıca Wicki ve Wells klinik olasılıkskorlama sistemleriyle de klinik olasılıkları belirlendi ve 3 sistem arasında karşılaştırmayapıldı.Bulgular: Vakaların 54(% 50)'ü erkek, 54(% 50)'ü kadın ve ortalama yaş erkeklerde47.9±17.2, kadınlarda 50.5±18.4 yıldı. Klinikte ortalama yatış süresi 14.7 gün, semptomsüresi ortalama 3.5 gün, tanıya kadar geçen süre ortalama 5.59 gün olarak saptandı ve herüç parametre açısından da orta ve yüksek klinik olasılıklı gruplar arasındaki farkanlamlıydı(p0.05). En yüksek uyum katsayısı Wells-Hyers arasında saptandı( rwells-hyers =0.285).Sonuç: Wells klinik skorlama sisteminin kliniğimizde kullanılan Hyers sistemine alternatifolabileceği düşünüldü. Yüksek D-Dimer düzeyleri ile massif PTE arasında bir ilişkiolduğu görüldü ve massif emboliyi vurgulayan markırlar arasında yer alabileceğidüşünüldü .99
Özet (Çeviri)
H. SUMMARYThe Retrospective Evaluation of Patients With Pulmonary Thromoembolism ThatWere Hospitalised Between The Years of 2000- 2005Introduction: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a common disease but there is stilsome difficulties in its diagnosis and it has a high mortality. However this mortality can bereduced by the initiation of treatment. The first step in the diagnosis of PTE is theevaulation of clinical probability.Aim: In this study we aimed to evaluate the diagnostic algorithm of PTE that is used inour clinic and to the determine the sensitivity of diagnostic methods and also the errors inpractice. By these evaluations, we decided to develop a new diagnostic algorithm.Material and Method: 108 patients with PTE were enrolled in this study which weretreated between January 2000 and December 2005. Pretreatment clinical and laboratorycharacteristics of these patients were evaluated. Clinical probabilities were determinedaccording to ?Hyers Clinical Score System?. Clinical probability was also determinedaccording to ?Wicki and Wells Clinical Score Systems?, by using datas obtained frommedical reports.Results: In the study population, there was 54 (50%) males and 54 (50%) females with themean ages of 47.9 ± 17.2 for males, 50.5 ± 18.4 for females. The mean hospitalizationperiod was 14.7 days, the mean symptom period was 3.5 days, the mean diagnostic timewas 5.59 days, statistically significant differences were observed between these threevalues of intermediate and high clinical probability groups (p0.05). Thehighest harmony was determined between Wells and Hyers .Conclusion: It was determined that ?Wells Clinical Score System? may be an alternativeto Hyers system that was used in our clinic. It was also found there was an associationbetween the high D-Dimer levels and massive pulmonary embolism and it may beconsidered among predictive markers of it.100