Mikst dentisyona sahip çocuklarda çocukluk çağı alışkanlıklarının sıklığı ve temporomandibular rahatsızlık semptomlarının değerlendirilmesi
Prevalence of childhood habits and evaluation of symptoms of temporomandibular disorders; in children with mixed dentition
  1. Tez No: 193951
  2. Yazar: RUKEN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZETÇocukluk çağı alışkanlıkları birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Parafonksiyonelalışkanlıklar genel olarak zararsızdır, ancak etken kuvvetler yapısal toleransı aştığında hasarverici olabilirler.Emosyonel durum hem parafonksiyonel aktivitelerin hem de temporomandibulerrahatsızlıkların etyolojisinde önemli yere sahiptir. Emosyonel durumunun çiğneme sistemiüzerindeki etkisi iki mekanizma ile tanımlanmıştır; bunlardan 1.si emosyonel faktörlerinparafonksiyonel aktiviteyi arttırdığı, 2.si ise ağrı ve disfonksiyonun, emosyonel faktörlersebebiyle artmış kas gerginliğinden kaynaklandığıdır.Temporomandibuler rahatsızlıklar (TMR), çiğneme sisteminin fonksiyon vebütünlüğünü etkileyen bir rahatsızlıktır. Çocuklardaki temporomandibuler eklem sorunlarınailgi gün geçtikçe artmaktadır.Bu çalışmanın amacı; mikst dentisyon dönemindeki, 8-11 yaş arası çocukların,parafonksiyonel alışkanlıkların (tırnak yeme, parmak emme, diş sıkma, gece diş gıcırdatma,gün içersinde diş gıcırdatma, elini çenesine dayama alışkanlıkları) prevalansı, TMR' ınobjektif ve subjektif semptomları ve emosyonel durumlarını değerlendirmektir.Çalışmamızda Samuel F. Dworkin ve Linda LeReche'in başkanlığını yaptığı komitetarafından hazırlana TMR/ATK formu kullanılmıştır. Bu form TMR için güvenilir muayeneve teşhis kriterlerini içermektedir Emosyonel durumun (anksiyetenin) belirlenmesinde iseSpielberger tarafından hazırlanan, güvenilirlik analizleri ve Türk çocuklara uyarlaması ŞenizÖzusta tarafından yapılan durumluluk-sürekli kaygı formu kullanılmıştır (61) .Bu çalışmada rastgele seçilen 8-11 yaş arası, . Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Pedodontikürsüsüne başvuran 100 çocuk ve M.E.B. Eyüp Ulubatlı Hasan lköğretim Okulunda okuyan40 çocuk incelendi.Çalışmamızın sonucunda parafonksiyonların prevalansı; tırnak yeme alışkanlığı%19.3, parmak emme alışkanlığı %8.6, dişlerini sıkma alışkanlığı %15, gece dişlerinigıcırdatma alışkanlığı %30.7, gün içerside dişlerini gıcırdatma alışkanlığı %9.3, elini çenesinedayama alışkanlığı %30.7 olarak bulunmuştur.Mikst dentisyondaki çocuklarda TMR'ın objektif ve subjektif semptomları sıklıklagözlenmektedir.Emosyonel durumla hem parafonksiyonel aktivite hem de TMR'ın objektif vesubjektif semptomları arasında ilişki bulunmuştur.Anahtar kelimeler; mikst dentisyon, parafonksiyonel alışkanlıklar, TMR'ın objektifsemptomları, TMR'ın subjektif semptomları, emosyonel durum
Özet (Çeviri)
SUMMARYChildhood habits appear in many different forms. Parafunctional habits are generallyharmless but when they exceed structural tolerance they can cause some demages.Emotional situation seems to be an important factor in both parafunctional habits andtemporomandibular disorders etiology. Effects of emotional situation on the stomatognaticsystem is defined with two mecanisms; 1.emotional factors can exceed parafunctionalactivity, 2. emotional factors can exceed muscle tension and result with pain and disfunction.Temporomandibular disorders (TMD) are a group of disorders related to the functionand integrity of the masticatory system. Interest in temporomandibular disorders in children isincreasing.The aim of this study is to evaluate the prevalance of parafunctional habits (nail biting,thumb sucking, tooth clenching, tooth grinding in day time, tooth grinding while sleeping,leaning on hand), objective and subjective semptoms of TMD and emotional status in 8-11years old children with mixed dentition.In this study, Research Diagostic Criteria/Temporomandibular Disorders (RDC/TMD), which was prepared comittee president by Samuel F Dworkin and Linda LeReche (1992) isused. And to evaluate emotionel situation, State-Trait Anxiety asessment which was preparedby Spielberger (1988) , adaptation to Turkish children and reliability analisis done by ŞenizÖzusta (1993) is used.In this study, randomizely selected 100 children who came to .Ü. Faculty ofDentistry, Pediatric dentistry department and 40 students from M.E. B. Eyüp Ulubatlı Hasanprimary school has been inspected.Prevalance of parafunctions are as follows : nail biting %19.3, thumb sucking %8.6,tooth clenching %15, tooth grinding in day time %9.3, tooth grinding while sleeping %30.7,leaning on hand %30.7 .Objective and subjectif symptoms of TMD are frequent in children with mixeddentition.A relationship is found between emotional situation and both parafunctional habits andobjective-subjectif symptoms of TMD .Key words; mixed dentition, parafunctional habits, objective symptoms of TMD, subjectivesymptoms of TMD, emotional status.