Audiogenik epilepsiye yatkın Wistar sıçanlarda süperior colliculusun stereoljik metotla değerlendirilmesi
Assesment of superior colliculus with a stereological method in audiogenic epilepsy-prone Wistar rat
- Tez No: 193960
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETAUDİOJENİK EPİLEPSİYE YATKIN WİSTAR SIÇANLARDA SÜPERİORKOLLİKULUSUN STEREOLOJİK METOTLA DEĞERLENDİRİLMESİSeval Keloğlan, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ağustos 2006Sunulan çalışmada süperior kollikulusdaki toplam nöron sayısı stereolojik metotlaodyojenik epilepsi ve kontrol grublarında araştırıldı.İlk olarak bütün sıçanlara odyojenik nöbet testi uygulandı. Ağırlıkları 180-220 gr olanon dişi Wistar sıçan kontrol (n=5) ve epilepsi (n=5) olmak üzere iki gruba ayrıldılar.Sıçanların hepsi üretan (1.25 g/kg; i.p) ile anesteziye alındılar ve sol kardiyak ventrikülden%10'luk formalin ile perfüze edildiler. Kafatası beyinden çıkarıldı ve gruplar sağ sol hemisferolarak ayrıldı. Beyinlerden 40 μm kalınlığında kesitler alındı ve cresyl violet ile boyandı.Süperior kollikulusun sınırları Paxinos ve Watson'un atlasına uygun olarak belirlendi. Sağ vesol süperior kollikulusda bulunan toplam nöron sayısı stereolojik optik parçalama metodukullanılarak hesaplandı.Toplam nöron sayısı, kontrol sağ grubunda 170404,40 ± 14536,414, epileptik sağgrubunda 110335,40 ± 6476,560, kontrol sol grubunda 148328,40 ± 10305,480, epileptik solgrubunda 130103,07 ±5771,297 olarak bulundu. Total nöron sayısı epileptik sağ grubundakontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha azdı (p0.05). Epileptik sağ ve epileptik sol gruplarıarasında toplam nöron sayısında anlamlı fark görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTASSESMENT OF SUPERIOR COLLICULUS WITH A STEREOLOGICAL METHODIN AUDIOGENIC EPILEPSY-PRONE WISTAR RATSSeval Keloğlan, MSc. ThesisUniversity of Ondokuz Mayis - Samsun, August 2006In the present study, total number of neurons in the superior colliculus wasinvestigated by a stereologic method in Wistar rats with audiogenic epilepsy and control.Firstly all rats were tested for audiogenic epilepsy. Ten female wistar rats, weighing180-220 g were divided into two groups: control (n=5) and audiogenic epilepsy (n=5) groupsThe animals were anesthetized with urethane (1.25 g/kg; i.p.) and perfused through the leftcardiac ventricule with 10% formalin.The brains were removed from the cranium andseperated to the right and the left hemispheres in all groups and kept in the same fixative. Thebrains (right and left hemispheres) were sectioned at 40 μm thickness and stained withcresyl violet. The border of superior colliculus was determined by using a stereotaxic atlas.The total number of neurones were estimated in the right and left superior colliculus in bothgroups by using stereological optical fractionator method.The total number of neurones in the superior colliculus was 170404,40 ± 14536,414,and 110335,40 ± 6476,560 in the right side and 148328,4 ± 6305,408, and 130103,07 ±5771,297 in the left side of control and audiogenic groups, respectively.The total number of neurones in the superior colliculus was statistically lower in the right sideof epileptic group compared with control (p0,05). There was a significant differencebetween right and left side epileptic group (p0,05). .