Astımda atopi ve alerjik rinit sıklığı
The prevalance of atopy and allergic rhinitis in asthma
- Tez No: 193963
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA SEMA OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETAmaç: Astımlı hastalarda multi-test cilt testi kullanarak atopi ve alerjik rinitsıklığını tespit etmektir.Materyal ve metod: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi GöğüsHastalıkları Kliniğine Mart 2005-Mayıs 2006 tarihleri arasında başvuran 200 astımlıhastada prospektif olarak yapıldı. Astım, cinsiyet, yaş, astım süresi, rinit ve diğeralerjik hastalık semptomları, ailede atopi ve ev durumunu kapsayan bir anket iledeğerlendirildi. Hastalara solunum fonksiyon testi ve on iki standart antijenle cilttesti yapıldı. Total IgE ve kan eozinofil seviyesi ölçüldü. Atopik astım, astımhikâyesi ve pozitif cilt testi birlikteliği olarak tanımlandı.Bulgular: Olguların yaş ortalaması 42.4±13.2 yıldı. 152'si (%76) kadın,48'i (%24) erkekti. Astımın ortalama süresi 10.1±9.8 yıldı. 120 hastada (%60) cilttesti pozitifliği tespit edildi. Polenler en sık (%69.2) duyarlılık saptanan alerjenlerolup, sırası ile ev tozu akarları, hamamböceği ve mantarlara (%56.7, %41.7, %7.5)karşı duyarlılık izlendi.
Özet (Çeviri)
THE PREVALANCE OF ATOPY AND ALLERGICRHINITIS IN ASTHMAABSTRACTAim: The main aim of this study was to the determined the prevalence of atopy andallergic rhinitis by multi-test skin test in patients with asthma.Material and Methods: In this study, From March 2005 to May 2006, two hundredpatients who were administered to the Erciyes University Medical Faculty,Department of Pulmonary Disease and who were diagnosed asthma were evaluatedprospectively. Asthma gender, age, duration of asthma, rhinitis and symptoms ofother allergic diseases, the familial history of atopy and home condition wereevaluated with questionnaires. Pulmonary function test and multi-test skin test with12 standard antigens were applied to patients. Total IgE levels and blood eosinophilcount were measured. Atopic asthma was defined as the history of asthma withpositive skin test.Results: The mean age of the patients were 42.4±13.2 years old. Of the patients, 152(76%) were women; 48 (24%) were men. The duration of diseases was 10.1±9.8years. Of 200 patients, 120 (60%) were skin test positive. Allergy to pollens (%69.2)was the most prevalent sensitization, followed by allergy to house dust mites,cockroach and molds (%56.7, %41.7, %7.5) respectively.