Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda kardeş kromatid değişimi sıklığı
Sister chromatid exchange frequency in gastrointestinal system cancer patients
  1. Tez No: 193986
  2. Yazar: HAMDİ TANER TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş - Amaç: Kanser sebebi kesin olarak açıklanamamış bir hastalıktır. Genel olarakmultifaktöriyel bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak son zamanlarda genetik değişikliklerinkanser etyolojisinde ana neden olduğu ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Genetik çalışmayöntemlerinden biride kardeş kromatid değişimidir. Çalışmamızda gastrointestinal sistemkanserli hastalarda kardeş kromatid değişimi değişikliklerinin gösterilmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2005-Haziran 2006 tarihleri arasında DüzceÜniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tanı konulan ve/veya tedavi edilen 15 gastrointestinalsistem kanserli hasta, 13 hasta yakını ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 43 olguüzerinde yapılmıştır. Hastalardan Na-heparinli enjektöre 2 ml venöz kan alınarak aynı güngenetik laboratuvarına ulaştırıldı ve sırayla kültür, harvest, yayma ve kardeş kromatiddeğişimi boyama ve analiz işlemleri uygulandı. Sonuçlar yaş, cinsiyet, kardeş kromatiddeğişimi, mitotik indeks, replikasyon indeksi ve sigara içimi açısından değerlendirildi.Bulgular: Ortalama kardeş kromatid değişimi oranları hasta grubunda 16.06, hastayakınları grubunda 5.23 ve kontrol grubunda 3.51 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cancer is a disease whose cause has not been identified for certain yet. It isgenerally regarded as a multifactorial disease. However, recent studies have documented thatgenetic alterations are the primary cause of cancer etiology. One of the genetic study methodsis the Sister-Cromatid Exchanges. In our study, we aimed to demonstrate varieties of Sister-Cromatid Exchanges in patients with gastrointestinal carcinoma.Methods: We analyzed data from a cohort of 43 cases; 13 patient?s family members,15 control group and 15 patients with gastrointestinal carcinoma who were diagnosed andreceived treatment in Duzce University Medical School Hospital between May 2005 and June2006. 2 ml blood was collected by Na heparinized enjectors from patients and forwarded thesame day directly to the genetic labratory, and applied successively; culture, harvest, smear,Sister-Cromatid Exchange painting and analyses. We further evaluated the influence of age,sex, Sister-Cromatid Exchange, mithotic index, replication index and smoking on the results.Results: The average Sister-Cromatid Exchange rates were found as 16,06 for patientgroup, 5,23 for patients? family members group, and 3,51 for control group.