Alt solunum yolu infeksiyonu ön tanılı çocuklarda Respiratory Syncytial Virusun gerçek zamanlı ters transkriptaz PZR ile araştırılması
The investigation of Respiratory Syncytial Virus by real time reverse transcriptase pcr in children with suspected lower respiratory tract infection
  1. Tez No: 193987
  2. Yazar: AYTÜL DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL ROTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ALT SOLUNUM YOLU İNFEKSİYONU ÖN TANILI ÇOCUKLARDARESPIRATORY SYNCYTIAL VİRUS'UN GERÇEK ZAMANLI TERSTRANSKRİPTAZ PZR İLE ARAŞTIRILMASIDr.Aytül DEMİRAĞRSV tüm dünyada bebeklerde ve küçük çocuklarda akut alt solunum yoluinfeksiyonunun en önemli etkeni olup hastaneye yatışı gerektirebilecek kadar şiddetlibronşiolit ve pnömoni tablosuna yol açabilmektedir.Bu çalışmada hastanemiz pediatri servislerine alt solunum yolu infeksiyonu nedeniyleyatırılan iki yaşından küçük 69 çocuğun nazofaringeal aspirat örneklerinde gerçek zamanlıters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle RSV'nin varlığı araştırılmış ve RSVsıklığı %56.5 oranında saptanmıştır. Ülkemizde yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırıldığındayüksek oranda saptanan bu oranın yöntemin duyarlılığından kaynaklandığını düşünmekteyiz.Aynı zamanda bu yöntemle alt gruplar da belirlenmiş ve pozitif örneklerin % 84.5'i RSV Ave % 15.5'i RSV B olarak saptanmıştır. Bu oran epidemilerde her iki grubun da birliktebulunabileceği ve sıklıkla bir grubun daha baskın olduğu genel görüşünü desteklemektedir.Çalışmamızda RSV pozitifliği 6 aydan küçük bebekler ve 6 ay-2 yaş arası çocuklarkarşılaştırıldığında 6 aydan küçük bebeklerde daha sık görüldüğü (%61.8), fakat aralarındaanlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. İnfeksiyonun mevsimsel özelliğine bakıldığında diğerılıman iklimli bölgelerde olduğu gibi bizim bölgemizde de ilkbahar ve kış aylarında RSVinfeksiyonunun sıklığının arttığını görmekteyiz.Sonuç olarak küçük çocuklarda ve bebeklerde önemli morbidite ve mortalite nedeniolan RSV infeksiyonunun hızlı tanısının uygun tedavinin başlanarak gereksiz antibiyotikkullanımının önlenmesi, hastanede yatış süresinin azaltılması ve hastanın kısa sürede izoleedilerek nozokomiyal infeksiyonun önlenmesi açısından gerekli olduğunu düşünmekteyiz. Buamaçla hızlı, duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek olan moleküler yöntemlerin rutin tanıdakullanılmasının yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF RESPIRATORY SYNCYTIAL VIRUS BY REAL TIMEREVERSE TRANSCRIPTASE PCR IN CHILDREN WITH SUSPECTED LOWERRESPIRATORY TRACT INFECTIONAytul Demirag, MD.Respiratory syncytial virus is the most important causative agent in newborns and infants withlower respiratory tract infections accross the world. This virus leads to severe bronchiolitisand pneumonia which requires hospitalization in infants.Sixty nine children younger than 2 years old with lower respiratory tract infectionshospitalized in pediatrics unit in our hospital were included. RSV-real time reversetranscriptase PCR was studied from nasopharyngeal samples of all patients. The frequency ofRSV was 56.5 % in our study which is higher than previous studies reported in our country.We think that this detected high ratio is due to the high sensitivity of our PCR technique incomparison to others. In addition, we determined subgroup of RSV with this technique andfound that RSV A and RSV B were 84.5 % and 15.5 %, respectively. These ratios suggest thatthese subgroup may be concordant and one may be more dominant than the other inepidemics.In our study, RSV was more prevalent (61.8 %) in 0-6 months old infants than olderchildren. However, this difference was not statistically significant. RSV infection has aseasonal prediliction and is more prevalent in winter and spring months in our region likeother regions with similar climates.In conclusion, RSV infection is a significant cause of mortality and morbidity ininfants and small children. We think that rapid diagnosis of RSV infections is essential interms of starting appropriate treatment, avoiding unnecessary antibiotic use reducinghospitalization period and preventing nosocomial infections by isolating these patients .Therefore, we think that it will be beneficial using high sensitive, specific and rapidmolecular tecniques in the diagnosis of RSV infections in daily practice.