Testosteronun insan radial arterindeki vazodilatör etki mekanizmasının araştırılması
Mechanisms of vasodilation to testosterone in the human radial artery
  1. Tez No: 193997
  2. Yazar: MELİK SEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tez Başlığı: Testosteronun İnsan Radial Arterindeki Vazodilatör EtkiMekanizmasının AraştırılmasıYazar Adı: Melik SEYREKÖZETKoroner arter hastalığı olan erkek hastalarda testosteron tedavisi ümit vericidir.Testosteronun izole insan damarlarında in vitro etki mekanizmasını araştıran çalışmalarçok azdır. Bu çalışmanın hedefi, testosteronun insan radial arterindeki (RA) etkileriniaçıklamaktır. RA cevapları izole organ banyo setinden izometrik ölçümlerle kayıt ve analizedilmiştir.KCl (45 mM) veya fenilefrin (FE, 10 μM) ile RA'da ön-kasılma oluşturulduktansonra kümülatif konsantrasyonlarda testosteron (0,1 - 300 μM) organ banyolarınaverilmiştir. İnsan RA'da testosteronun oluşturduğu gevşemelerde Emaks sırasıyla KClkasılmasının %53'ü, FE kasılmasının %67'si olarak gerçekleşmiştir. Vehikülün (etil alkol)ve zamanın damar tonusu üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır.Testosteronun indüklediği gevşemeler; siklooksijenaz inhibitörü olan indometazin(10 μM), nitrik oksit sentaz inhibitörü olan L-nitro-arginin metil ester (L-NAME, 100 μM),nonselektif büyük kondüktanslı Ca2+ ile aktive olan K+ kanalı (BKCa) ve voltaj duyarlı K+kanalı (Kv) inhibitörü olan tetraetilamonyum (TEA, 1mM), ATP duyarlı K+ kanalı (KATP)inhibitörü olan glibenklamid (GLI, 10 μM), voltaj bağımlı içeriye düzenleyici K+ kanalı (KIR)inhibitörü olan baryum klorür (BaCl2, 30 μM), voltaj duyarlı K+ kanalı (KV) inhibitörü olan 4-aminopiridin (4-AP, 1mM) varlığında ve yokluğunda test edilmiştir. Testosteronunoluşturduğu gevşemeler; GLI hariç, ne K+ kanal inhibitörleri (TEA, 4-AP, BaCl2) ne de L-NAME ve indometazin tarafından etkilenmiştir.Testosteron, suprafizyolojik konsantrasyonlarda, insan RA endotelden bağımsızgevşeme oluşturmaktadır. KCl ile ön-kasılma oluşturulan preparatlarda, FE ileoluşturulanlara göre testosteron efikasitesinde gözlenen azalma ve GLI'nin testosteronungevşetici etkisini inhibe ediyor olması, birlikte değerlendirildiğinde, testosteronunoluşturduğu vazodilatör etkinin kısmen KATP aracılığıyla oluştuğu sonucunu ortayaçıkarmaktadır. Testosteronun yüksek konsantrasyonlardaki bu vazodilatör etkisinekalsiyum antagonistik etki de katkıda bulunuyor olabilir.Anahtar kelimeler; testosteron, vazodilatasyon, insan radial arteri, potasyum kanalları
Özet (Çeviri)
Tez Başlığı: Mechanisms of Vasodilation to Testosterone in the Human RadialArteryYazar Adı: Melik SEYREKSUMMARYTestosterone therapy in male patients with coronary artery disease raisedpromising results. There is few study on in vitro effects of testosterone in human isolatedarteries. The primary goal of this study was to determine the effects of testosterone onhuman radial artery (RA). The responses in RA were recorded isometrically by a force-displacement transducer in isolated organ baths.Testosterone was added (0,1-300 μM) cumulatively to organ baths afterprecontraction with KCl (45 mM) and phenylephrine (10 μM). Testosterone producedrelaxation in RA (Emax: 53% and 67% of KCl and PE- induced contraction, respectively).Vehicle and time had no significant relaxant effect.Testosterone -induced relaxations were tested in the presence and absence ofcyclooxygenase inhibitor indomethacin (10 μM), nitric oxide synthase inhibitor N-[omega]-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME, 100 μM), non-selective large conductance Ca2+-activated and voltage-sensitive K+ channel inhibitor tetraethylammonium (TEA, 1 mM),ATP-sensitive K+ channel inhibitor glibenclamide (GLI, 10 μM), non-selective K+ channelinhibitor BaCl2 (30 μM) and voltage-sensitive K+ channel inhibitor 4-aminopyridine (4-AP, 1mM). Except for GLI, the relaxation to testosterone is affected by neither K+ channelinhibitors (TEA, BaCl2 and 4-AP), nor L-NAME and indomethacin.Testosterone, at supraphysiological concentrations, induces endotheliumindependent relaxation of this vessel. The reduction in the efficacy of testosterone invessels precontracted with KCl and the inhibitor effect of GLI on vasorelaxation totestosterone together demonstrate that testosterone-mediated vasodilatation occurs inpart via activation of KATP channels. Calcium antagonistic actions may also contribute tovasodilation to testosterone at higher concentrations.Key words; testosterone, vasodilation, human radial artery, potassium channels