Kronik obstüktif akciğer hastalığı olan bireylerde yüksek protein içerikli beslenmenin arteriyel kan gazları, solunum fonksiyon testleri ve yorgunluk üzerine etkileri
The effect of high protein diet on arterial blood gases, pulmonary function tests and fatigue in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 194020
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Olan Bireylerde Yüksek Protein çerikliBeslenmenin Arteriyel Kan Gazları, Solunum Fonksiyon Testleri ve YorgunlukÜzerine Etkileri,Bu araştırma, Kronik Obstruktif Hastalığı olan bireylerde bir ay süre ile yüksek proteiniçerikli beslenmenin solunum fonksiyon testi, arteriyel kan gazı ve yorgunluk üzerineetkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kontrol gruplu deneysel olarakplanlanmış, veri toplamak amacıyla literatür çalışmasının sonucunda geliştirilen hastabilgi formu, laboratuvar sonuçlarının yer aldığı hasta veri formu ve ?Yorgunluk çinGörsel Benzerlik Skalası? kullanılmıştır. Polikliniğe başvuran 31 hastadan deneygrubuna 15 kontrol grubuna 16 hasta alınmıştır. Bütün bireylerin tam kan, rutinbiyokimya ölçümleri, spirometri, arteriyel kan gazı analizi, antropometrik ölçümleriyapılmış ve yorgunluk skalası ve günlük yaşam aktivitelerini değerlendiren formdoldurulmuştur. Deney grubundaki hastalara diyetisyen kontrolünde yüksek proteiniçerikli diyet verilmiştir. Bir ayın sonunda hastaların bütün ölçümleri tekrarlanmıştır.Deney grubundaki hastaların solunum fonksiyon testlerinin bazılarında ve arteriyelkandaki karbondioksitin parsiyel basıncında düşme istatistiksel olarak önemlibulunurken, antropometrik ölçümlerinde, tam kan ve rutin biyokimya değerlerinde,yorgunluk skalasında istatistiksel olarak önemli değişim saptanamamıştır(p>0.05).Günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesinde hasta sayısının az olmasınedeniyle istatistiksel analiz yapılamamış ancak deney grubunda bazı olumlugelişmeler gözlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, proteinden yüksek beslenmenin,bazı spirometrik parametreleri iyileştirebilmek ve arteriyel kandaki parsiyelkarbondioksit basıncını düşürebilmek için önerilebileceği ve yorgunluk üzerine etkietmediği düşünülmüştür.Bu araştırma 2005-2006 yılları arasında ? ç Hastalıkları Hemşireliği?ndedoktora tezi olarak yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : KOAH, diyetDestekleyen Kurumlar: -Yazar Adı : Sağ.Bnb. Hatice Ç ÇEKDanışman : Prof.Dr.Sağ.Yb. Nalan AKBAYRAK
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe effect of high protein diet on arterial blood gases, pulmonary function testsand fatigue in patients with chronic obstructive pulmonary diseaseThis study was performed to evaluate the effect of high protein diet on pulmonaryfunction tests, arterial blood gases and fatigue in patients with COPD. The study wasdesigned as a case control study. Patient information sheet, another sheet includingpatient?s laboratory data and ?Visual Analog Scale for Fatigue? assessment wereused. Among the patients applied to outpatient?s clinic of our hospital, 31 patientswere included into the study; afterwards, patients were divided into two groups as theexperimental group (n=15) and as the control group (n=16). Complete blood count,blood chemistry measurements, spirometry, arterial blood gas analyses,antropometric measurements were done for all the subjects. In addition, fatigue scaleand daily activity form were used for all the subjects. High protein diet was given tothe experimental patient group under supervision of a dietitian. All the measurementsof the patients were repeated after one month. Some spirometric parametersimproved and partial pressure of arterial carbondioxide decreased in experimentalgroup, significantly. No significant differences were detected for antropometricmeasurements, complete blood count, blood chemistry parameters and fatigue scale(p>0.05). A statistical analysis couldn?t be performed for the assessment of dailyactivity due to insufficient number of the patients however some improvement wasobserved in experimental group. This study suggests that feeding with high proteindiet might affect partial pressure of arterial carbon dioxide and some spirometricparameters in a favorable way. This study also suggests that fatigability might not beaffected by high protein diet in patients with COPD.Keywords : COPD, dietSupported by : -Author : Sağ.Bnb. Hatice Ç ÇEKCounsellor : Prof.Dr.Sağ.Yb. Nalan AKBAYRAK