Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde serum magnezyum düzeyleri ve kardiyak komorbid hastalıkların üzerindeki etkisi
Serum magnesium levels in individuals with chronic obstructive pulmonary disease and its effect on cardiac comorbid diseases
- Tez No: 844818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Aile Hekimliği, Biyofizik, Emergency Medicine, Family Medicine, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) kronik inflamasyon sonucu solunum yolunda hava akışını bozan ve sistemik yan etkilere sebep olan ilerleyici akciğer hastalığıdır. KOAH varlığında hiperekspande amfizematöz akciğerlerin varlığı ve hipoksik pulmoner vazokonstriksiyonun kalbin sağ tarafına uzun süreli etkileri pulmoner hipertansiyona ve daha sonra sağ atriyal, sağ ventrikül hipertrofisine yol açarak EKG değişimlerine ve kardiyak komorbiditelere neden olur. Magnezyum (Mg) elektrolitlerin iletilmesinde rol oynayan, hücre membran potansiyelini değiştirebilen bir iyondur ve ayrıca bronkodilatatör etkisi ile akciğer fonksiyonlarında iyileşme gösteren Mg, günümüzde KOAH için tanı, tetkik ve tedavi yönergelerinde bulunmamaktadır. Bu çalışmada evre 3 (%30 ≤FEV1
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a progressive lung disease that disrupts airflow in the respiratory tract as a result of chronic inflammation and causes systemic side effects. In the presence of COPD, the presence of hyperexpanded emphysematous lungs and the long-term effects of hypoxic pulmonary vasoconstriction on the right side of the heart lead to pulmonary hypertension and subsequently right atrial and right ventricular hypertrophy, causing ECG changes and cardiac comorbidities. Magnesium (Mg) is an ion that plays a role in the transmission of electrolytes and can change the cell membrane potential. Mg, which also improves lung functions with its bronchodilator effect, is not currently included in the diagnosis, examination and treatment guidelines for COPD. In this study, hemogram, biochemistry, cardiac enzymes and ECG were taken from healthy volunteers with stage 3 (30% ≤FEV1