Postpartum dönemdeki annelerin anne sütünün önemi hakkında bilgi düzeylerinin incelenmesi
Determining the knowledge level on the importance of breatfeeding among the mothers in postpartum period
- Tez No: 194029
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlk 4-6 ay anne sütü ile beslenme, doğal beslenme olarak adlandırılır. Doğalbeslenme bebekler için en ideal beslenme şeklidir. Anne sütünün eşiti ve benzeriyoktur. Bireylerin doğumlarından itibaren sağlıklı olabilmelerinde anne sütününönemi herkes tarafından kabul edilmektedir. Sağlıklı bebek ve çocuklar, sağlıklıaileleri ve sağlıklı toplumları oluşturacaktır.Araştırma, Afyon ili belediye sınırları içinde bulunan Afyon Zübeyde HanımDoğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, Afyon SSK Hastanesi doğum servisi ileAfyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesidoğum servislerinde doğum yapan annelerin doğum sonu dönemde emzirmeyeilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Veri toplama formları 1.Nisan.-15.Mayıs.2005 tarihleri arasında uygulanmıştır.Bu formlar iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde annelerin tanımlayıcıözellikleri, ikinci bölümde emzirme davranışları ve anne sütünün önemine aitbilgilerle ilgili sorular yer almıştır. Elde edilen veriler, SPSS for Windows 11.0(Statistical Package for Social Sciences for Windows) paket programı kullanılarakdeğerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, annelerin sadece %33.5 doğumdan önce annesütüne ait bilgi almışlardı. Bilgi alanlardan %74.3'ünün sağlık çalışanlarından bilgialdıkları belirlenmiştir. Hiçbir annenin basın yayın organlarından bilgi almadığıortaya çıkmıştır ve anne sütünün sağılarak saklanabileceği konusunda bilgilerininolmadığı tespit edilmiştir.Annelerin emzirme puan ortalaması 80.7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding in the first 4-6 months is widely known as natural feeding whichis the most ideal one for the infants. In this case, nothing compares breastfeeding.The importance of breastfeeding to lead a healthy life is unanimously accepted. Andthe healthy infants form healthy families and the families eventually make up healthysocieties.This survey is carried out to determine and assess the knowledge level of themothers on breastfeeding in the obstetric clinics of the hospitals in Afyon province.These hospitals are: Afyon Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi,Afyon SSK Hastanesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulamave Araştırma Hastanesi.The questionnaries (data collection forms) were applied between 1st April and15th May 2005. These forms are divided into two sections. In the first part, thedescriptive characters of mothers take place and in the second one, the questionsrelated to mothers? knowledge level on the importance of breastfeeding are put. Thedata are processed and assessed through SPSS for Windows 11.0 (Statistical Packagefor Social Sciences for Windows).According to the results of the survey, 33.5% were informed aboutbreastfeeding before the delivery and 74.3% of them declared that they wereinformed by the medical staff. None of the mothers were informed by press andbroadcasting. Moreover, no mothers were aware that they could conserve their milkin the refrigrator, deep freze etc.The avarage breastfeeding knowledge grade for mothers is 80.7. In addition,there is statistically meaningful correlation between educational level, exposure toanesthesia, occupational position, husbands? jobs and dwelling places of the mothersand their breastfeeding knowledge grade. However, such a correlation does not existbetween breastfeeding knowledge grade and marriage age, number of pregnancy-delivery, age. By relying on these results, some recommendations stated. In thePDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.comXIfuture studies, sharing these recommendations with the respondent mother will bebenefical.Key-words: Postpartum, Mother, Nutrition, Breastfeeding.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com