Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda uygulanan değişik tedavi yöntemlerinin karşılaştırlması comparison of different treatment methods for patients with temporomandibular joint disease
- Tez No: 194030
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVTAP GÜNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
BÖLÜM VIÖZETTEMPOROMAND BULA EKLEM D SFONKS YONU OLAN HASTALARDAUYGULANAN DEĞ Ş K TEDAV YÖNTEMLER N N KARŞILAŞTIRILMASIÇalışmamız, temporomandibular eklem hastalıklarının mekanizması, görülmesıklıkları, nedenleri, hastalıkların sınıflandırılması, tedavilerin gözden geçirilmesi,hastalıklara göre tedavilerin sınıflandırılması ve seçilmesi konularını içermektedir.Araştırmamız, kliniğimize müracaat eden temporomandibular eklem problemli200 hasta (157 kadın, 43 erkek) üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların seçimi, ayrıntılıklinik ve radyolojik muayene bulgularına göre yapıldı. Çalışmada; eklem ağrısı,eklem sesi ve çene hareketlerinde kısıtlılığı bulunan temporomandibular eklemdisfonksiyon tanısı alan hastalar değerlendirildi. Alınan anamnez, klinik ve radyolojikbulgular değerlendirilerek tanısı konulan hastalara değişik tedavi uygulamalarıyapıldı. Bu uygulamalarda birinci gruba Protetik-Ortodontik Rehabilitasyon ve Cerrahi20 yaş diş çekimi, ikinci gruba, laç Tedavisi üçüncü gruba, laç + Fizik Tedavisidördüncü gruba, laç + Fizik Tedavisi + Plak Uygulaması beşinci gruba, laç + FizikTedavisi + Plak Uygulaması + Artrosentez + Sodyum Hyaluronat Uygulaması vealtıncı gruba laç+Fizik Tedavi+Botulinum Toksin enjeksiyonu uygulanmıştır. Birincigrup hariç bir gruptan başarı elde edemeyince bir üst grup tedavi basamağına geçildi.Kassal kökenli temporomandibular eklem hastalığında ilaç-fizik tedavisi ve ilaç-fizik-botulinum toksin uygulaması karşılaştırıldı. laç-fizik tedavinin daha etkin bir tedaviseçeneği olduğu bulundu. Eklem-içi düzensizlik problemlerinde ilaç-fizik-plak tedavisiile ilaç-fizik-plak-artrosentez-sodyum hyaluronat enjeksiyonu uygulamasıkarşılaştırıldığında günümüzde de daha yaygın bir tedavi basamağı olan ilaç-fizik-plak tedavisi başarılı bir yöntem olarak saptandı.Çalışmamızda kassal kökenli temporomandibular eklem hastalıklarındabotulinum toksin tip A, eklem-içi harabiyet olan temporomandibular eklemhastalıklarında artrosentez ve sodyum hyaluronat enjeksiyonu uygulamalarınınetkinliği araştırılmıştır. Temporomandibular eklem hastalıklarının tedavilerindekonservatif tedavilere ilave olarak yeni alternatifler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPARISON OF DIFFERENT TREATMENT METHODS FOR PATIENTSWITH TEMPOROMANDIBULAR JOINT DISEASEOur study includes the subjects of the mechanism, frequency and cause oftemporomandibular joint diseases, as well as the classification of those diseases, thereview of treatments and the classification and selection of those treatmentsaccording to the diseases.Our investigation was performed on 200 patients (157 female, 43 male) whoapplied to our clinic with a problem of temporomandibular joint. Selection of thepatients was done according to the findings of detailed clinical and radiologicalexamination. In the study, patients who had joint pain, joint noise and restriction inthe movements of mandible and who were diagnosed with temporomandibular jointdysfunction, were evaluated. For patients who were diagnosed by evaluating thehistory and the clinical and radiological findings, different applications of treatmentwere performed. In these applications, Prosthetic-Orthodontic Rehabilitation andSurgical Removal of third molar tooth was performed to first group, MedicalTreatment was performed to second group, Medical Treatment + Physical Treatmentwas performed to third group, Medical Treatment + Physical Treatment + Occlusalsplint Application was performed to fourth group, Medical Treatment + PhysicalTreatment + Occlusal splint Application + Arthrocentesis + Sodium Hyaluronatenjection was performed to fifth group, and Medical Treatment + Physical Treatment +Botilinum Toxin type A njection was performed to sixth group. Except first group,when a success could not be obtained from a treatment group, it was skipped to asuperior step of treatment group. In muscle-originated temporomandibular jointdisease, the application of medical treatment + physical treatment was compared tothe application of medical treatment + physical treatment + Botulinum toxin type Ainjection. Application of medical treatment + physical treatment was found to be moreeffective for a therapeutic option. For the problems of intra-articular derangement,medical treatment + physical treatment + Occlusal splint application which is a morecommon treatment step currently, was determined to be a successful method, whencompared to medical treatment + physical treatment + Occlusal splint application +arthrocentesis + sodium hyaluronate application.In our study, the efficiency of Botilinum toxin type A injection in muscle-originated temporomandibular joint diseases and the efficiency of arthrocentesis +sodium hyaluronate application in temporomandibular joint diseases with intra-articular damage was investigated. Those are presented as new alternatives inaddition to conservative treatments for temporomandibular joint diseases.