Farklı postlarda mikro sızıntının incelenmesi
Microleakage of different post systems
  1. Tez No: 194037
  2. Yazar: BURCU ARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİGEN SEVGİCAN, PROF.DR. MURAT TÜRKÜN, PROF.DR. PELİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
BÖLÜM VIÖZETEndodontik tedavide başarı kök kanallarının etkin şekilde temizlenmesi,şekillendirilmesi ve hermetik şekilde doldurulmasını takiben başarılı bir üstrestorasyonla sağlanır. Üst restorasyon için kökten destek alınmasıgerektiğinde dişin anatomisi, ağız içindeki konumu dikkate alınarak dişe uygundizaynda post yerleştirilmelidir. Postların dizayn ve materyal farklılıkları gözönüne alınarak yapılan bu çalışmada dört farklı post ve iki farklı siman çeşidikullanıldı.Paslanmaz çelik, Titanyum, Carbopost ve Snowpost, Parapost siman vePanavia F ile yapıştırıldı. Radyokimyasal difüzyon tekniği ile sızıntı değerlerisaptandı.Çalışmamızda 49 adet üst kesici dişin kuronları mine sement hizasındanuzaklaştırıldı. Apikalde 40, koronerde 70 numaralı alete kadar Step-backtekniği ile genişletildi. Her kanal aleti arasında NaOCl irigasyon solüsyonuolarak kullanıldı. Kanalların genişletilmesi tamamlandıktan sonra 6,5 mm' likkoroner kısımlar kalacak şekilde apikal bölgeler kaldırıldı. Kanal ağızlarıpamuk peletlerle dolduruldu ve koroner, apikal girişleri Cavit-G ile kapatıldı.Sonra kesik kök yüzeyleri ince pembe mum tabakası ile kaplandı. Açıkta kalankök yüzeyleri ise fosforik asit ile dağlandıktan sonra yıkandı ve kurutuldu.Hazırlanan örnekler polyester disklere gömüldü. Post boşlukları hazırlanırkenoluşan smear tabakasını uzaklaştırmak için EDTA ve NaOCl kullanıldı.Ardından kanal içine sodyum askorbat gönderildi. Kanallar distile su ileyıkanarak arıtıldı. Polyester disk U şeklinde cam bir borudan oluşan difüzyonapareyinin sağ koluna yerleştirildi. Radyoaktif çözelti difüzyon hücrelerinin solkoluna sağ koldaki solüsyonla aynı seviyede olacak şekilde dolduruldu.Apareylerden 1, 2, 4 ve 6. haftalarda gün sonra ölçüm yapmak üzere örnekleralındı ve sayımlar yapıldı.Bu çalışmadan elde edilen verilere göre; post tiplerinin sızıntıda önemliolduğu gözlenmekle birlikte, kimyasal olarak sertleşen rezin simanın daha iyiretansiyon değerlerine sahip olduğu fakat iki siman arasındaki bu farkınistatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe success of endodontic treatment depends on proper coronal restorationfollowing effective cleaning, shaping and hermetic obturation of root canals. Theposition and the anatomy of the tooth should be taken into concideration prior tochoosing a convenient post design, where the coronal restoration should besupported by the root canal. Four different posts and two different cements wereselected for this study and the differences in post designs and materials wereevaluated.Stainless steel, Titanium, Carbopost and Snowpost were cemented usingParapost cement and Panavia F. The microleakage scores were measured usingradiochemical diffusion technique.Forty-nine maxillary lateral incisors were sectioned at the cemento-enameljunction to remove the coronal part. All teeth were instrumented with a step-backtechnique. The apical matrix was a size 40 H-file and coronal flaring was thenpreformed to a size 70 file. Sodium hypochlorite was used as irrigation solution.After the ınstrumentation the apical portions of the roots were removed having a 6,5mm coronal portion left.All coronal and apical accesses were covered with cotton pelets and sealedwith Cavit-G. Each cutted coronal and apical root surface was sealed with wax andall exposed root surfaces were then etched with phosphoric acid, washed and dried.Samples were then embedded into polyester discs. EDTA and NaOCl were used toremove the smear layer formed after the post space preparation. Sodium ascorbatewas applied into the root canal space. Posts were then cemented with a resin cement.Then polyester discs were clamped between the O-rings in the right-hand arm of theU-shaped diffusion apparatus. Distilled water was added to the right-hand arm andCr51 solution to the left-hand arm of the apparatus until the level of the solutionswere equal. After 1, 2, 4 ve 6 weeks the amount of Cr51 diffused in distilled waterwas measured.The results of this study indicated that the post type was important in theevaluation of leakage and the retention of auto-cure cements were better than dual-cure cements. However, the differences between these two cements were notstatistically significant.2