Stress üriner inkontinanslı olguların medikal tedavisinde venlafaxin ile plasebonun karşılaştırılması
Comparison of venlafaxin with plasebo for medical manangement of stress urinary incontinance
  1. Tez No: 194050
  2. Yazar: ALİ ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGİN GÜRATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1. ÖZETAMAÇ: Venlafaxin bir selektif Serotonin-Noradrenalin Reuptake Inhibitörü (sSNRI)olup çift etkili antidepresanlar sınıfındandır. Hem serotonin hem de noradrenalinin gerialımını inhibe ederek pudendal motor nöron [alpha]-1 adrenerjik ve 5-hydroxytryptamine-2 reseptörlerini uyararak çizgili uretral kasların(rabdosfinkter)kontraktilitesini artırır. Bu çalışmamızda stres üriner inkontinans(SÜİ) tanısı almışolguların medikal tedavisinde venlafaxin'nin güvenirliğini ve etkinliğini araştırdık.GEREÇ VE YÖNTEM: Yaşları 24-52 arası toplam 40 kadın, bu çift kör, plasebokontrollü çalışmaya alındı. Olgu seçiminde; belirgin SÜİ bulguları bulunan, haftalıkIncontinence Episode Frequency (IEF) değerleri 7 ve üzerinde olan, urge inkontinansbulguları olmayan, normal diürnal ve noktürnal miksiyon sıklığına sahip, mesanekapasitesi 400 ml ve üzerinde Boney, Q-tip testi pozitif olan, pozitif öksürük ve pozitifstres ped testi kriterleri kullanıldı. Randomizasyon öncesi iki adet, tedavi sırasınca üçadet idrar günlüğü formu olgular tarafından tamamlandı. Olgulara her vizitte hayatkalitesi formları da uygulanarak rastgele iki guruba ayrıldı. Günlük 75 mg(1x1)venlafaxin (G1, n=20 olgu) ve plasebo (G2, n=20 olgu) 12 hafta süresince kullanıldı.BULGULAR: Olguların sosyodemografik özellikleri ve SÜİ bulguları birbirinebenzerdi. Haftalık bazal IEF değeri 17 idi.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACTCOMPARISON OF VENLAFAXIN WITH PLASEBO FORMEDICAL MANANGEMENT OF STRESS URINARY INCONTINANCEOBJECTIVE: Venlafaxin is a dual inhibits reuptake of both serotonin andnoradrenalin and stimulates pudendal motor neuron (Alfa)-1 adrenergic and 5-hydroxytryptamine-2 receptors so stimulates urethral muscles (rhabdosphincter)contractility. We examine the effectiveness and reliability of venlafaxin for medicaltreatment of stress urinary incontinence patients.MATERIAL AND METHODS: Forty patients aged 24-52 years included into thedouble blinded placebo controlled study. Criteria for inclusion were, marked SUIsymptom, incontinence episode frequency for 7 or above per weekly, without urgeincontinence symptoms, normal diurnal and nocturnal miction frequency, bladdercapacity 400 cc or more, Boney and Q type positivity, positive cough and positive stresspad tests. Daily urinary forms refilled up by the patients two before treatment and threeafter treatment. Patients randomly divided into two groups by applying them life qualityforms. Seventy-five mg (1x1) venlafaxin (G1, n=20 patient) and placebo (G2, n=20patient) administered to the patients orally for 12 weeks.RESULTS: Socio-demographic characteristic and SUI symptoms were similar amongall patients. Basal week IEF value was 17.