İki farklı aparey ile yapılan distraksiyon osteogenezis alt çene genişletmesinin dentofasiyal yapılara etkilerinin incelenmesi
Effects of mandibular midline distractionosteogenesis on the dento-facial structures withusing two different appliances
- Tez No: 194075
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETK FARKLI APAREY LE YAPILAN D STRAKS YONOSTEOGENEZ S ALT ÇENE GEN LETMES N NDENTOFAS YAL YAPILARA ETK LER N N NCELENMESMehmet Bayram, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, A ustos 2005Bu çalı manın amacı, di destekli ve di -kemik destekli iki farklı apareykullanılarak yapılan mandibuler orta hat distraksiyon osteogenezisi uygulamasının,iskeletsel ve di sel yapılar üzerindeki etkilerini radyolojik olarak üç boyutta incelemekve birbiri ile kar ıla tırmak ve ayrıca mandibulanın simfizis bölgesinde yapılangeni letmenin kondil bölgesinde olu turdu u de i imleri ara tırmaktır.Bu çalı ma, iskeletsel Sınıf I veya Sınıf II, alt anterior bölgede 6-7 mmçapra ıklı a sahip, profil açısından çekimli tedavinin uygun olmadı ı, toplam 30 birey(12 erkek, 18 kız) üzerinde yürütülmü tür. Bu bireylerde ortalama kronolojik ya15,1±1,8 yıl olup, 12,0 yıl ile 18,9 yıl arasında de i mektedir. Hastalar rasgele iki grubaayrıldı. Bir grupta di destekli, di er grupta di -kemik destekli distraktörler kullanılarakmandibuler orta hat distraksiyon osteogenezisi uygulandı. Distraksiyon miktarı herhasta için günde 1 mm (0,5 mm x 2) olacak ekilde toplam 7 mm olarak gerçekle tirildi.Distraksiyon kuvvetleri uygulanmadan önce ve distraksiyon tamamlandıktan sonrastandardize posteroanterior, submentoverteks ve lateral sefalometrik filmler alındı. Bukayıtlar üzerinde, açısal ve boyutsal sefalometrik ölçümler kullanılarak iskeletsel vedentoalveoler de i iklikler incelendi. Grup içi ve gruplar arası kar ıla tırmalarda,parametrik ve parametrik olmayan istatistik testleri %95 güvenilirlik sınırları içerisindekullanılarak istatistiksel olarak anlamlı farklar ara tırıldı.Di destekli distraktör kullanılan grupta, bazal ve alveoler seviyelerde farklımiktarlarda geni leme sa landı ı, meydana gelen distraksiyon aralı ının açıklı ı yukarıbakan V eklinde oldu u saptandı. Di -kemik destekli distraktör kullanılan grupta bazalve alveoler seviyelerde birbirine yakın miktarlarda geni leme sa landı ı ve paralel birgeni leme etkisinin oldu u bulundu. Her iki grupta da geni leme etkisinin posterioragittikçe azaldı ı, ancak bu azalmanın di -kemik destekli grupta daha belirgin oldu usaptandı. Ayrıca her iki grupta da kondil ba larında distolateral yönde bir rotasyonmeydana geldi i ve bunun di -kemik destekli grupta daha fazla oldu u belirlendi.Sonuç olarak, her iki distraktör kullanılarak yapılan mandibuler orta hatdistraksiyon osteogenezisi uygulaması, mandibulanın transversal boyutlarınıartırmaktadır. Özellikle yumu ak doku profil açısından çekimli tedavinin uygunolmadı ı olgularda mandibuler orta hat distraksiyon osteogenezisi yeni bir yakla ımolarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF MANDIBULAR MIDLINE DISTRACTIONOSTEOGENESIS ON THE DENTO-FACIAL STRUCTURES WITHUSING TWO DIFFERENT APPLIANCESMehmet Bayram, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University Samsun, August 2005The aim of this study is to examine the effects of two types of mandibularmidline distraction osteogenesis application, tooth supported and tooth-bone supported,on skeletal and dental structures in three dimensions, and to compare the results of thetwo types of the distraction appliance with each other. An evaluation of the effects ofthe expansion in mandibular symphyseal region on the condylar area was also done.This study was performed on total of 30 individuals (12 males, 18 females) withskeletal class I or class II pattern and 6-7 mm discrepancies in lower anterior region,and unsuitable for tooth extraction. The chronological age in the study group was15,1±1.8 years, ranging from 12,0 to 18,9 years. The patients were divided into twogroups at random. Mandibular midline distraction osteogenesis applications wereperformed by using tooth-bone supported distractor in one group and tooth supporteddistractor in another. The amount of distraction for each patient was 1 mm (0,5mm x 2)per day and total of 7 mm. The standardized posteroanterior, submentovertex and lateralcephalometric radiographies were taken before carrying out distraction forces and afterthe distraction. By using cephalometric angular and linear measurements, these recordswere used to evaluate the skeletal and dental changes. Parametric and nonparametricstatistical analyses were used to search the any significant differences either within thegroups or between the groups at the 95 % confidence level.In the tooth supported distractor group, different amount of expansion had beengained at the basal and alveolar bone levels of mandible, and the aperture of thedistraction gap was V shaped. Same amount of expansion was provided at basal andalveolar bone levels and a parallel expansion effect had been found in the tooth-bonesupported distractor group. In both groups, the expansion effect was decreasedposteriorly, but in the tooth-bone supported group this decreasing effect was quiteevident. Also in both groups a distolateral rotation of the condyle was determined, andthis was more in tooth-bone supported distractor.In conclusion, the mandibular midline distraction osteogenesis increases themandibular dimensions transversally. Mandibular midline distraction osteogenesis canbe preferable as a new approach especially in cases with an unavailable condition in softtissue profile for extraction.