Hamile bireylerde periodontal durumun ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme sıklığının kıyaslamalı incelenmesi
A comparative evaluation in pregnant women of the periodontal condition and low birth delivery incidence
- Tez No: 194076
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ivÖZETHAM LE B REYLERDE PER ODONTAL DURUMUN VE DÜ ÜK DO UMA IRLIKLI BEBEK DÜNYAYA GET RME SIKLI ININ KIYASLAMALINCELENMESHande Esen SUER , Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, A ustos 2005Bu çalı ma; hamile bireylerde periodontal durumun de erlendirilmesi, periodontalhastalı ın ve tedavisinin dü ük do um a ırlı ına (DDA) etkisinin ortaya konması amacıylayapıldı.Ara tırma Samsun Do um ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, Ondokuz MayısÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Do um poliklini i ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi DiHekimli i Fakültesi olmak üzere 3 farklı merkezde yürütüldü. Ara tırma kapsamına; ya ları18-35 arasında de i en, boyları 150 cm'den uzun, sistemik rahatsızlı ı bulunmayan,hamileliklerinin ilk trimestırdaki 269 birey alındı. Anamnez bilgileri alınan bireylerden ilktrimestırdan ba layarak her trimestırda bir defa olmak üzere üç kez ata man seviyesi, cepderinli i, gingival indeks, plak indeksi ve sondalamada kanama indeksi ölçümleri yapıldı.Çalı ma populasyonumuz, tanılarına göre; sa lıklı di etine sahip bireyler, periodontalhastalı a sahip ancak tedaviyi kabul etmeyen bireyler, periodontal hastalı a sahip olan vetedavi gören bireyler olarak üç gruba ayrıldı.Hamilelik süresince her üç grupta ata man seviyesi de erlerinin de i medi i, ancakdi eti de i ikliklerinin ortaya çıktı ı görüldü.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTA COMPARAT VE EVALUAT ON N PREGNANT WOMEN OF THEPER ODONTAL CONDITION AND LOW B RTH DELIVERY INCIDENCEHande Esen Sueri, Ph.D. ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs Samsun, August 2005The objective of this study was the evaluation of periodontal condition in pregnantwomen, the effectof the treatment of periodontal disease upon low birth weight.This research was carried out in the following three centers: Samsun Birth andChildren?s Hospital, Department of Obstetrics and Gynecologyof the Faculty of Medicine andFaculty of Dentistry of the University of Ondokuz Mayıs. 269 women in their first trimesterwere included in this study. Their ages ranged from 18-35 years, their height was above 150cm and they have no history of any systemic disease. At the end of each trimester thesemeasurements were performed: attachment level, probing depth, gingival index, plaque index,and bleeding on probing.