Düzce çakırlar ilköğretim okulunda okuyan öğrencilerin ebeveynlerinin empatik düzeylerinin aillerin sosyo ekonomik yapılarına göre incelenmesi
Investıgation of the parents emphaty level of the students in Düzce Çakırlar primary schol, acording to families socioeconomic structure
  1. Tez No: 194103
  2. Yazar: SİBEL GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
DÜZCE ÇAKIRLAR LKÖĞRET M OKULUNDA OKUYAN ÖĞRENC LER NEBEVEYNLER N N EMPAT K DÜZEYLER N N A LELER N SOSYO EKONOM KYAPILARINA GÖRE NCELENMESBu araştırmada, Düzce Çakırlar lköğretim okulunda okuyan öğrencilerinebeveynlerinin empatik düzeylerinin ailelerin sosyo ekonomik yapılarına göre ilişkileriincelenmiştir.Bu araştırma verileri Düzce Çakırlar lköğretim Okulunun 6-8.'inci sınıflarındaokuyan öğrencilerden rastgele seçilmiş 157 öğrencinin anne ve babalarının doldurmaları içinverilmiş anketlerle elde edilmiştir. Anketlerden 100 tanesi geri dönmediği veya hatalıdoldurulduğu için değerlendirmeye alınmamıştır. Araştırma gurubu 107 anne ve 107 babaolmak üzere toplam 214 kişiden oluşturulmuştur.Veriler Microsoft firmasının geliştirdiği Excel 7:0 paket programı ve SPSS 10.0istatistik analiz programı kullanılarak Frequency, ve T-Testi yöntemleri ile analiz edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre ailelerden annelerin empati düzeyleri %61,7'si yüksek,%27,1'i orta ve %11,2'si düşük düzeyde bulunurken; babaların %45,8'i yüksek, %43,0'ı ortave %11,2'si düşük düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE PARENTS EMPHATHY LEVEL OF THE STUDENTSIN DÜZCE ÇAKIRLAR PRIMARY SCHOOL, ACORDING TO FAMILIESSOCIOECONOMIC STRUCTUREThis investigation is about the students' parents of Düzce Çakırlar Primary EducationSchool.It was investigated the emphatic level of the parents of the students according to theirsocioeconomic situation.This investigation data is obtained from surveys which are filled by 157 students'parents in DÜZCE ÇAKIRLAR Primary school.100 survey sheets are not evaluated becausethey aren't given back or they are filled wrongly.Survey groups are composed total 214 peopleas 107 mother and 107 father.These students were chose by chance the parents were analysed with methods offrequency and T-test by using program excel 7:0 and statistic analyse program SPSS 10:0.Acording to the results of the investigation,the emphatic level of the mothers werefound that %61.7 is high,%27.1 is middle and %11.2 is low; but the emphatic level of thefathers were found that %45.8 is high,%43.0 is middle and %11.2 is low.