Düzce ovası sulanmasında su yapılarından faydalanma durumu üzerinde bir araştırma
A Research on how to make use of water storages in the irrigation of Düzce plain
- Tez No: 8656
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu Araştırmada Devlet Su İşlerince 1976 yılında işletmeye açılmış olan 22500 hektarlık araziyi sulamaya yönelik Düzce- Efteni ovası sulaması incelenmiştir. Düzce-Efteni sulamasının Efteni sulamasının Teknik, Sosyal, Ekonomik yönden sorunları çözümlenmeye çalışılmış, özellikle ortalaması % 12 olan sulama randımanını yükseltmek hedeflenmiştir. Ayrıca projede yıllar itibariyle uygulanan su miktarlarına karşılık elde edilen gelirler ve bunların değişimi ortaya konmuş, Araştırma alanında mevcut şartlarda en fazla geliri elde edebilmek için bir sulama mevsimin- de verilmesi gerekli su miktarı 1235 m3 /da olarak bulunmuştur. Düzce-Efteni sulamasında 1987 yılı itibariyle sulamaya açılan 13000 ha alanın hepsinin sulanmasıyla, yine aynı yılın milli gelirine ve mevcut bitki desenine göre 20.98x10 9 gelir artışı sağlanacağı ve 13 000 ha araziyi sulamak için su kaynağının yeterli olacağı hesaplar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bütün bu hesaplamaların ışığında Düzce-Efteni Ovası sulamasında sula ma randımanını yükseltmek için gerekli öneriler maddeler halinde sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
In this study, Düzce-Efteni Irrigation project was investigated. This project started to operate first time in 1976 by state water works. Project area covers 22500 ha plain land. Technical, Social and Economical problems of this irrigation project were studied and attempts were made for solutions of those problems. One of the target was to increase the actual efficiency of 12 % to the higher level efficiency. Also, water used for the irrigation project with corresponding profits obtained were defermined for the years of irrigation, project was operated. 3 Maximum required irrigation water was calculated as 1235 m / da, for optimum profit form irrigation project. In 1987, only 13000 ha land of Düzce-Efteni project was operated and 20.98x 9 10 TL increment in income was estimated for given crop-pattern irrigation accarding to Budget of 1987. As a result of this study, irrigation water supply was found enough and satisfactory for project area. Under the lights of the findings and arguments above, measures, suggestions and comments were made in order to improve the efficrency of Düzce-Efteni irrigation project for future operations, in resanable order. u: