Bolu şartlarında yetiştirilen saanen keçilerinde çeşitli beden ölçülerinden yararlanarak canlı ağırlığın tahmin edilmesi
Estimating the live weight using some body measurements in saanen goats reared in Bolu conditions
  1. Tez No: 194107
  2. Yazar: GÜNNUR PEŞMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu araştırmada, Bolu koşullarında yetiştirilen Saanen keçilerinde bazı bedenölçülerinden yararlanılarak canlı ağırlık istatistiki metotlarla tahmin edilmeyeçalışılmıştır. Özel bir işletmede yetiştirilen 70 baş dişi Saanen keçi bu çalışmanıncanlı materyalini oluşturmuştur. Keçiler bir kez doğum yapmış 2-2,5 yaşlı sağmalgrup ve ilk defa tohumlanacak 1 yaşlı grup olmak üzere ikiye ayrılmıştır.Hayvanlarda cidago yüksekliği, göğüs çevresi, beden uzunluğu, göğüs derinliği,incik çevresi ve canlı ağırlık parametreleri incelenmiştir. Elde edilen verilerde SPSS-11 Windows programı kullanılarak regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır.Birinci grup için canlı ağırlık, göğüs çevresi, incik çevresi, cidago yüksekliği,beden uzunluğu ve göğüs derinliğine ait ortalamalar sırası ile; 55,37 kg, 91,57 cm,9,32 cm, 66,94 cm, 109,75 cm ve 32,55 cm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to investigate the estimation of the live weight inSaanen Goats reared in Bolu conditions by statistical methods. Seventy Saanen Goatsbred in a private farm were used in this study as material. The goats were dividedinto two groups. The first group included the goats 2-2,5 years age at the firstlactation period while the second group included the goats ready to be inseminatedfor the first time.Wither height (HW), heart girth (HG), body length (BL), chest depth (CD),shank circumference and live weight were measured. Regression and correlationanalysis of the data were made by using SPSS 11 for Windows.The average live weight, heart girth, shank circumference, wither height,body length and chest depth were calculated as 55,37 kg, 91,57 cm, 9,32 cm, 66,94cm, 109,75 cm and 32,55 cm respectively for the first group where the sameparametres were calculated as 41,03 kg, 84,00 cm, 8,86 cm, 62,07 cm, 101,55 cmand 30,27 cm respectively for the second group.