Hasta yakınlarının acil servislerdeki sorunları ve hemşirelerden beklentileri
Problems of patientsrelations in emergency services and their expectations from nurses
- Tez No: 194106
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6ÖZETBu araştırma, hasta yakınlarının acil servislerdeki sorunları ve hemşirelerdenbeklentilerini araştırarak, bu konuda yapılacak yeni girişimlere rehber olmak içinyapıldı.Araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma veUygulama Hastanesi Acil Servisine hastalarını getiren 125 hasta ailesi üzerindegerçekleştirildi.Hazırlanan 26 soruluk anket ile hasta yakınlarının demografik özellikleri,hasta birey ile yakınlık dereceleri, acil servis deneyimleri, acil servislerdekarşılaştıkları sorunlar, acil servisten memnuniyetleri ve hemşirelerden beklentilerisaptanmaya çalışıldı.Veriler SPSS paket programı ile değerlendirilmiş, değerlendirmede; t-testi, ki kare testi ve varyans analizi yöntemleri kullanıldı.Sonuç olarak, acil servislerde hasta ailelerinin çeşitli sorunlar yaşadıklarıve bu sorunlardan olumsuz yönde etkilendikleri, hemşirelerin bu sorunları gidermedeönemli rol oynadıkları ve hasta ailelerinin beklentilerini karşıladıkları ölçüde acilserviste memnuniyetin artacağı saptandı.Anahtar Kelimeler; Hemşirelik bakımı, beklenti, hasta yakını, acil servis, hasta.SUMMARYThis Research , is done to completely guide for new attemptions aboutproblems which patient families' face in Emergency Services, and expectations fromEmergencyâService--Nurses.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
6ÖZETBu araştırma, hasta yakınlarının acil servislerdeki sorunları ve hemşirelerdenbeklentilerini araştırarak, bu konuda yapılacak yeni girişimlere rehber olmak içinyapıldı.Araştırma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma veUygulama Hastanesi Acil Servisine hastalarını getiren 125 hasta ailesi üzerindegerçekleştirildi.Hazırlanan 26 soruluk anket ile hasta yakınlarının demografik özellikleri,hasta birey ile yakınlık dereceleri, acil servis deneyimleri, acil servislerdekarşılaştıkları sorunlar, acil servisten memnuniyetleri ve hemşirelerden beklentilerisaptanmaya çalışıldı.Veriler SPSS paket programı ile değerlendirilmiş, değerlendirmede; t-testi, ki kare testi ve varyans analizi yöntemleri kullanıldı.Sonuç olarak, acil servislerde hasta ailelerinin çeşitli sorunlar yaşadıklarıve bu sorunlardan olumsuz yönde etkilendikleri, hemşirelerin bu sorunları gidermedeönemli rol oynadıkları ve hasta ailelerinin beklentilerini karşıladıkları ölçüde acilserviste memnuniyetin artacağı saptandı.Anahtar Kelimeler; Hemşirelik bakımı, beklenti, hasta yakını, acil servis, hasta.SUMMARYThis Research , is done to completely guide for new attemptions aboutproblems which patient families' face in Emergency Services, and expectations fromEmergencyâService--Nurses.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com7Research, is completed on 125 Patient and their families in AfyonKocatepe University Ahmet Necdet Sezer Research and Implementation HospitalEmergecy--Service.Mini quiz which contains 26 questions is generated to determine patientrelatives' demographic properties, relation degree with patients, experiences inEmergency Services, problems met in Emergency Services,Emergency Servicesatisfactions and expectations from Emergency Service Nurses.Datas are appreciated with SPSS packet program; in investigation T test,variant analysis and qi square tests are used.In conclusion, following results are determined:1) Patient families having some kind of problems in Emergency Services, and thisproblems causes negative effects on patient families.2) The greatest role on solving these problems belongs to Emergency Service Nurses,and as they solve problems in Emergency services and answer expectations of patientfamilies; satisfaction in emergency service will be increased.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com