Ventriküler fonksiyonların değerlendirilmesinde equilibrium radyonüklid ventrikülografi ve gated blood pool SPECT yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of gated blood pool SPECT method with equilibrium radionuclide ventriculography in the evaluation of ventricular functions
  1. Tez No: 194143
  2. Yazar: ARZU KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEDRİ SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETVentriküler Fonksiyonların Değerlendirilmesinde EquilibriumRadyonüklid Ventrikülografi ve Gated Blood Pool SPECT YöntemlerininKarşılaştırılmasıBu çalışmada Gated blood pool SPECT (GBPS) ve equilibrium gatedradyonüklid ventrikülografi (MUGA) ile hesaplanan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyondeğerleri arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Ortalama yaşları 52±8.22 olan 8'i kadın, 12'si erkek toplam 20 hastadeğerlendirmeye alındı. Bu hastalar ekokardiyografik incelemede sol ventrikülejeksiyon fraksiyonu %40'ın altında olan sol ventriküler sistolik disfonksiyona bağlıkalp yetmezliği bulunan hastalardı. Tüm hastalara önce MUGA ve bunu takiben GBPSçalışmaları yapıldı. Her iki yöntem ile hesaplanan ortalama sol ventrikül ejeksiyonfraksiyonu değerleri sırası ile MUGA için %28.7±%7.33, GBPS için ile % 29.35±6.71olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Comparison of Gated Blood Pool SPECT Method with EquilibriumRadionuclide Ventriculography in the Evaluation of Ventricular FunctionsThis study aims to evaluate the correlation between the left ventricular ejectionfraction values calculated by the gated blood pool SPECT (GBPS) and the equilibriumgated radionuclide ventriculography (MUGA) methods.A total of 20 patients (12 males, 8 females, mean age=52±8.22 years) have beenevaluated for this study. Consequent to the echocardiographic analysis, these patients,with the left ventricular ejection fraction to be less than 40%, were diagnosed to haveheart failure due to the left ventricular systolic dysfunction. All the assessed patientswere scanned using first MUGA method and subsequent to that using GBPS method.The mean left ventricular ejection fraction values calculated by both of the methodswere found to be 28.7%±7.33% for MUGA and 29.35±6.71% for GPBS.