Sol ventrikül volüm ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kardiyak MRG ve ekokardiyografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of cardiac MRI and echocardiography in the assessment of left ventricular volume and function evaluations.
- Tez No: 310069
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MECİT KANTARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kalp hastalıklarının progresyonun ve tedaviye cevabın takibinde sol ventrikül volüm ve fonksiyonlarının doğru biçimde ölçülmesi önemlidir. Sol ventrikül sistolik fonksiyonlarını göstermek amacıyla kullanılan en önemli parametre ejeksiyon fraksiyonudur.Sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ekokardiyografi (EKO) en sık kullanılan görüntüleme yöntemidir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) diğer modalitelerin yetersiz kaldığı durumlarda, noninvaziv olması, radyasyon içermemesi, 3 boyutlu kesitsel görüntüleme yapabilmesi ve miyokard canlılığının değerlendirilmesine imkan sağlaması nedeniyle kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesinde kullanımı hızla artan bir tetkiktir.Bu çalışmadaki amaç iki görüntüleme yöntemi ile elde edilen sol ventrikül volüm ve fonksiyon parametreleri arasındaki uyumu tespit etmek, olabilecek farklılıkların nedenlerini araştırmak ve ?Gerektiğinde birbirlerinin yerine kullanılabilir mi?? sorusuna yanıt aramaktır.Kardiyak MRG'de sol ventikül fonksiyonunun değerlendirilmesinde ölçümler iki farklı metod ile yapıldı. Birinci yöntemde Simpson yöntemi ile siklus boyunca kalbin apeksinden bazaline kadar alınan kısa aks imajlarda endokardiyal ve epikardiyal sınırlar çizilerek, ikinci yöntemde ise kısa aks, iki oda ve dört oda kombine imajlarda endokardiyal ve epikardiyal sınırlar çizilerek, End-Sistolik Volüm (ESV), End-Diyastolik Volüm (EDV), Ejeksiyon Fraksiyonu (EF) ve Miyokardiyal kütle değerleri hesaplandı. EKO'da parasternal bakıda sol ventrikül fonksiyon parametreleri geleneksel olarak apikal iki oda ve dört oda volümlerinden Simpson tekniği ile hesaplandı. Her iki tetkikte de mümkün olduğu kadar trabeküller kavite dışında bırakılmaya çalışıldı.Bu çalışmada sol ventrikül fonksiyon bozukluğu olduğu tespit edilen ve/veya sol ventrikül fonksiyon bozukluğu olduğu düşünülen 31 olguda eş zamanlı olarak yapılan ekokardiyografi ve kardiyak MRG ile elde edilen sol ventrikül volüm ve fonksiyon parametreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Accurate estimation of left ventricle volume and function is essential for evaluation of progression and treatment response in cardiac diseases. Ejection fraction is the most important parameter for demonstrating left ventricle systolic function.Echocardiography (ECO) is the most commonly used imaging modality for assessing the left ventricle functions. On the other hand, Magnetic Resonance İmaging (MRI) is a promising modality in the assessment of cardiac functions when the other imaging modalities provide insufficient data. It is a non-invasive, non-ionizing technique and also provides cross-sectional images along with three-dimensional images. Furthermore, it is capable of assessing the myocardial viability.In this study we aimed to compare and demonstrate the compliance the data acquired with both cardiac MRI and ECO regarding the left ventricle volume and functions and to reveal the causes of possible discrepancies between these modalities. We also aimed to answer the question ?Are these techniques are interchangeable in the assessment of left ventricle functional analysis??Two methods were used to assess the left ventricle functions in cardiac MRI. Endocardial and epicedial borders were marked in short axis images from apex to basis during the whole cycle in Simpson method, whereas above mentioned borders were marked in short axis, long axis and four-chamber combined images in the second method. By using these methods End-Systolic Volume (ESV), End-Diastolic Volume (EDV), Ejection Fraction (EF) and Myocardial Mass values are calculated. In ECO, same parameters were calculated via Simpson method from the classical apical two-chamber and four-chamber images which acquired with parasternal view. While calculating the parameters, extra attention is paid to exclude the trabeculae out of the cavity in both modalities.In this study, thirty-one patients who are suspected as having left ventricle dysfunction had cardiac MRI and ECO at the same time. Data about left ventricle functions and volume is compared.