Lomber disk herni ameliyatı olmuş hastalarda algılanan sosyal destek ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between the social support perceived and the life quality of patients undergone lumbar disc hernia operation
  1. Tez No: 194145
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÖÇKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
VIÖZETLOMBER DİSK HERNİ AMELİYATI OLMUŞ HASTALARDA ALGILANANSOSYAL DESTEK İLE YAŞAM KALİTESİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİNİNCELENMESİBu araştırma, lomber disk herni ameliyatı olan hastaların algıladıkları sosyal destekile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi AziziyeAraştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Erzurum Numune Hastanesi'nin Nöroşirürjikliniklerinde 20.07.2004-22.04.2005 tarihleri arasında lomber disk hernisi ameliyatı olanhastalar (64 hasta) evreni, araştırma koşullarını yerine getiren 50 hasta ise çalışmanınörneklemini oluşturmuştur.Veri toplamada, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, SF 36 YaşamKalitesi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Multimensional Scala ofPerceived Social Support-MSPSS) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan kişisel bilgiformu, hastalara ilk kez araştırmacı tarafından ameliyattan bir gün önce hastanedeuygulanmıştır. Kişisel bilgi formunun uygulanmasından altı hafta sonra da yaşam kalitesiölçeği ve MSPSS hastaların kendi evinde uygulanmıştır.Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde; yüzdelik dağılımlar, Pearson KorelasyonAnalizi, Kruskal Wallis varyans analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, hastaların %48'i 36-45 yaşgrubunda, %54'ü erkek ve %96'sı sosyal güvenceye sahip idi.
Özet (Çeviri)
VIIISUMMARYINVESTIGATION THE RELATIONSHIP BETWEEN THE SOCIALSUPPORT PERCEIVED AND THE LIFE QUALITY OF PATIENTS UNDERGONELUMBAR DISC HERNIA OPERATIONThis study has been planned and carried out to investigate the relationship betweenthe social support perceived and the life quality of patients undergone lumbar disc herniaoperation. The medium of the study consisted of patients (64 patients ) undergone lumbardisc hernia operation between the dates of June 20, 2004 and April 22, 2005 at AtatürkÜniversity Aziziye Research hospital and Ministry of Health Erzurum Numune HospitalNeurosurgery Clinics and 50 patients suiting to the study conditions formed the sampling ofthe study.Personal information from prepared by the researcher, SF 36 Life Quality Scale andMSPSS were used in collecting data. The personal information from was applied for thefirst time to the patients by the researcher one day prior to the operation at hospital. Sixweeks after the application of personal information from, scale of life quality and MSPSSwere applied at patient?s own home.In the statistical evaluation of the data were used percentage distribution, PearsonCorrelation Analysis, Kruskal Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U Test.According to the obtained findings 48% of the patients were at the 36-45 age group,54% of them were male and 96% had social insurance.