Lomber disk herniasyon hastalarının MRG bulgularına göre herniasyon tipleriyle post-operatif dönemde nüks oranlarının araştırılması: Erken dönem sonuçlarının prospektif olarak değerlendirilmesi
Postoperative research of recurrence rates of lumbar disc herniation types that made according to MRI findings in patients with herniated lumbar intervertebral discs: Prospective evaluation of short-term outcomes
- Tez No: 431580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Lomber disk herniasyonu (LDH), bel ağrısı ve radikülopatiye neden olup dünya ekonomisini ciddi zararlara uğratmaktadır. Nüks LDH, LDH nedeniyle diskektomi operasyonu geçirip süresi ne olursa olsun semptomsuz dönem sonrası, daha önce aynı opere edilen seviyeden kaynaklanan LDH'ın tekrarlanmasıdır. Bu çalışmada LDH'nın nüks etmesine etki edebilecek faktörler prospektif olarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: BRSHH beyin ve sinir cerrahi kliniğinde 2014-2015 yılları arasında çalışmamızın kriterlerine uyan ve en az 6 ay takip edilen 816 olgumuz LDH nedeniyle diskektomi ameliyatı geçirmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, yaptıkları iş ve BMI gibi demografik özellikleri, disk tipi, dejenerasyon grade, disk yükseklik indeksi gibi lomber MRG'lerinde parametreleri, pre- ve postoperatif klinik durumlarını gösterecek Oswestry Skalası ve VAS skorları dökümente edilerek postoperatif nüks olan grup ile nüks olmayan grup arasında prospektif olarak karşılaştırılma yapılmıştır. Bulgular: 816 (430 kadın, 386 erkek) LDH olgumuz 842 seviyeden ameliyat oldu. Hastaların yaş ortalaması 46,9 (17-82). Takip edilme süre ortalaması 16,8 (6-29) aydır. En sık semptom bacak ağrısı %100 saptandı. Cinsiyet, yaş, klinik süresi, ameliyat şartları ve süresi, travma, komorbiditeler, sigara, lordoz açı, ROM, Modic değişikliklerin bulunması, komplikasyonlar, postoperatif yatış süreleri, ameliyat sonrası mobilizasyon ve işe dönüşlerinin LDH'ın nüksü üzerine etki etmedikleri bulundu. Sonuç:. Hastaların başvurmalarında defisitinin bulunması, yüksek sosyoekonomik durumu, rahat işler ile uğraşması, anüler yırtığının küçük olması, ekstrüde ve fragmanlı LDH'ları, ileri dejenerasyon grade (IV) bulunması ve İDH ≤0,40 olması LDH'ın nüks riskini azaltırken; hastaların gelişinde nörolojik muayenelerinde defisitin bulunmaması, anüler yırtık masif veya hiç yırtık bulunmaması, fragman olmaması, protrüde olması hafif dejenere olmuş diskler grade (II), ligaman koruyucu mikrodiskektomi ve İDH ≥0,58 olması nüksün riskini arttırır. L4-5 seviyede ve ağır işler ile uğraşan hastalardaki LDH'lar nüks olmaya yatkınlardır.
Özet (Çeviri)
Objective and Background: Lumbar disc herniation (LDH) causing low back pain and radiculopathy exacts a serious losses on economies worldwide. Reherniation is the experience of another LDH at the same level and same side after a pain-free period. Reherniation is a challenging problem for both of neurosurgeons and patients. Causes for a recurrent disc can be multifactorial. Its rate is accounting for 1-21% of the patients who underwent discectomy surgery. In the literature, many reherniation's risk factors had been described. In this study, the factors may affect reherniation after discectomy prospectively have been investigated. Materials and Methods: 816 patients were underwent discectomy surgery at Neurosurgery department of BRSHH between the years 2014 and 2015, the patients who followed up at least six months and appropriate to our study criteria were included. The patients' demographic characteristics such as age, gender, job, BMI as well as lumbar MRI parameters such as disc type, degeneration grade, disc space height index and pre- and postoperative clinical status had been evaluated using Oswestry scale and VAS scores. The patients were divided to who had recurrent LDH and others (control group) and the comparison had been performed between both groups using all above parameters prospectively. Results: 816 (430 women, 386 men) patients were underwent discectomy for LDH. 842 disc levels were operated. The mean age was 46,9. The mean follow-up period was 16,8 months. The most common symptom was leg pain. Gender, age, symptom's duration, surgery condition and period, trauma, comorbidities, smoking, lordosis angle, ROM, Modic changes, postoperative hospital stay, postoperative mobilization and back to duties are not effect our patients' recurrence of LDH. Conclusion: Deficits on presentation, conform duties, minimal annular fissure, extruded LDH with fragment, advanced degeneration grade (IV), and IDH ≤0,40 may reduce recurrence risks of LDH. IDH ≥0,58 and preserving ligamentum flavum discectomy technique may increase recurrence risks of LDH.