Lomber disk herni ameliyatı öncesi uygulanan duygusal özgürlük tekniği ve müziğin kaygı ve yaşam bulguları üzerine etkisi
Emotional freedom technique before Lumbar disc herniation surgery and the effect of music on anxiety and vital signs
- Tez No: 578673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma lomber disk herni ameliyatı öncesi uygulanan duygusal özgürlük tekniği ve müziğin hastaların kaygı ve yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu tek kör yarı deneysel olarak Eylül 2017-Eylül 2019 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Çorum ilindeki bir kamu hastanesinin beyin cerrahi kliniğinde lomber disk herni tanısı ile yatan yetişkin hastalar oluşturdu. Örneklemi bu evrenden olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 162 hasta (54 kontrol, 54 müzik ve 54 DÖT) oluşturdu. Verilerin elde edilmesinde Öznel Rahatsızlık Birimi Ölçeği, Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Bulguları Kayıt Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA testlerinden yararlanıldı. İleri analizler için Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine effect of emotional freedom technique and music on patients' anxiety and vital signs before LDH surgery. Material and method: This single-blind semi-experimental research with pretest-posttest control group was conducted September 2017-September 2019. Study population consisted adult patients hospitalized with LDH in a brain surgery clinic of public hospital in Corum province. Sample consisted 162 patients (54 control, 54 music, 54 EFT) selected from population by random sampling method. Data were collected by Subjective Units of Disturbance Scale, Patient Identification Form, Vital Signs Record Sheet, State-Trait Anxiety Inventory. Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test in dependent groups, t test in independent groups and ANOVA tests were used in data analysis. Tukey test was used for further analysis.