1-3 aylık bebeklerde gaz sancısı, etkileyen faktörler ve annelerin bu konudaki uygulamaları
Infantile colic in 1-3 month infants and affecting factors and the applications of the mothers on this subject
- Tez No: 194150
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VIÖZET1-3 Aylık Bebeklerde Gaz Sancısı, Etkileyen Faktörler ve Annelerin Bu KonudakiUygulamalarıBu çalışma 1-3 aylık bebeklerdeki gaz sancısını etkileyen faktörleri ve annelerin bukonudaki uygulamalarını saptamak amacıyla tanımlayıcı nitelikte planlanmış veyapılmıştır.Araştırma 01 Ocak-28 Şubat 2005 tarihleri arasında Yenişehir Sağlık Ocağınakayıtlı olan 1-3 aylık 186 bebeğin evlerine gidilerek yapılmıştır. Verilerintoplanmasında anket formu ve bebeklerin gaz sancısını belirlemek için Wessel kriterlerikullanılmıştır.Annelerin ifadelerine göre bebeklerin %75.8'inde, Wessel kriterlerine göre ise%51.1'inde gaz sancısı olduğu saptanmıştır Annelerin gaz sancısını gidermek için%100'ünün davranışsal tedavi, %66'sının ilaç, %64.5'inin ise doğal tedavi modelinikullandıkları tespit edilmiştir. Annelerin gaz sancısını gidermek için uyguladıklarıtedavi modellerinden en çok davranışsal (%57.1), daha sonra doğal (%40.5) en az iseilaç (%31.7) tedavi modelinden fayda gördüklerini ifade ettikleri belirlenmiştir.Annelerin %56'sının gaz sancısını gidermek için yaptıkları uygulamaları komşu veakrabalardan, %39'u ise sağlık personelinden öğrendiklerini belirtmişlerdir.Bebeğin cinsiyeti, doğum şekli ve doğum kilosunun annenin ifadesine ve Wesselkriterlerine göre bebeklerde gaz sancısı olma durumunu etkilemediği (p>0.05), bebeğinyaşının Wessel kriterlerine göre gaz sancısı olma durumunu etkilediği bulunmuştur(p0.05).VIIBebeğin beslenme şekli, ek gıda verme durumu, anne sütü dışındaki gıdalarınverilme şekli, biberonun tutuş şekli, yalancı emzik kullanma durumu, bebeğinkundaklanma durumunun hem annenin ifadesine hem de Wessel kriterlerine görebebekte gaz sancısı olma durumunu etkilemediği saptanmıştır (p>0.05).Bebeğin emzirilme süresi ve (Wessel kriterlerine göre p0.05). Annelerin bebeklerininkaçıncı çocuk olduğu ve önceki çocuklarında gaz sancısı olma durumları ile gazsancısında ilaç tedavi modelini kullanma durumları arasında anlamlı bir ilişki (p0.05).Bu sonuçlar doğrultusunda davranışsal ve doğal tedavi modellerinin kullanımınındesteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIIISUMMARYInfantile Colic in 1-3 Month Infants and Affecting Factors and The ApplicationsOf The Mothers? On This SubjectThis study was planned and carried out descriptively in order to determine thefactors affecting the infantile colic in 1-3 month babies and the mothers? practises aboutthis matter.The study was performed by visiting the houses of 186 one-three month babieshaving registers at Yenisehir health center between January 1st. and February 28th.2005. Questionnaire forms and Wessel criteria were used in obtaining the data.There was colic in 75.8% of the babies according to mothers? statements and in51.1% according to Wessel criteria. It was determined that 100% of the mothers usebehavioural treatment, 66% of them use drugs and 64.5% of them use natural treatmentmethods to eliminate colic. Mothers indicated that they got the most benefit frombehavioural (57.1%), and then from natural (40.5%) and at least from the drug treatment(31.7%). 56% of mothers indicated that they learned the practices to eliminate colicfrom neighbours and relatives and 31% of them indicated that they learned from healthstaff.It was found that the sex, birth type and birth weight do not affect the colicoccurrence in babies according to mother?s statements and Wessel criteria (p>0.05),whereas the age of the baby affected the colic occurrence according to Wessel criteria(p0.05).It was determined that the nutrition way, additional food taking, the way of givingother foods apart from mother?s milk, the shape of holding the feeding bottle, using teatand swaddling way do not affect the colic occurrence in babies according to bothmother?s statement and Wessel criteria (p>0.05).The duration of breastfeeding (p0.05). A significant relation was found betweenwhat the number of the child is and the colic occurrence in previous children and usingdrug treatment model (p0.05).Taking these results into consideration, it was suggested that the usage ofbehavioural and natural treatment models should be supported.