Süt çocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi tanılı hastalarda klinik ve laboratuvar bulguların retrospektif değerlendirilmesi
Transient hypogamaglobulinemia of infancy clinic and laboratory in diagnosed patients retrospective evaluation of findings
  1. Tez No: 789143
  2. Yazar: GÜNCE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Sütçocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi (SÇGH), 3-6 aylık bebeklerde beklenen fizyolojik hipogammaglobulinemi döneminin uzaması olarak kabul edilir. Bu olgularda, serum IgG düzeyi yaşa göre ortalamanın 2 standart sapma değerinin altındadır. Daha sonra Ig düzeyleri yükselir ve genelde yaşamın 30.- 40. aylarında normal değere ulaşır. Ender olarak profilaktik antibiyotik tedavisine yeterli yanıt vermeyen ve şiddetli enfeksiyon geçiren olgulara intravenöz immunoglobulin (İVİG) replasman tedavisi verilebilir. MATERYAL METOD: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmunoloji polikliniğine en az süre ile 12 ay takibi olan ve en az 3 kez düzenli izleme gelmiş olan SÇGH tanılı, 0-18 yaş aralığında, ek immun yetmezlik tanısı ve kromozom anomalisi olmayan hastaların kayıtları verileri restrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: Araştırma grubunun yaklaşık üçte biri kızdır. Araştırma grubunun %12,2'sinde anne babasında akrabalık, %6,2'sinde aile öyküsü vardır. Hastaların başvuru yaşı ortalama 22,1±12,5, semptom yaşı ise ortalama 13,6±11,9 aydır. Bu sürede izlem süresi 48,4±33,8 ay olurken, düzelme yaşı 56,2±32,3 ay olduğu görülmüştür. Kreş/okul yaşı 46,8±18,1 bulunmuştur. Araştırma grubunun yarısından fazlasında solunum yolu enfeksiyonları görülmüş, 18,2'sinde tekrarlayan bronşiolit gözlenmiştir. En sık görülen enfeksiyon tipi %43,6 ile ÜSYE, %30,6 ile bronşiolit olmuştur. En az ise %0,8 ile abse olmuştur. Yıllık enfeksiyon sayısı 4,7±1,9 görülmüştür. Hastaların okula giden kardeş sayıları incelendiğinde ortalama 0,6±0,7 bulunmuştur. Araştırma grubunun %2,1'inde otoimmünite gözlenmiş olup %12,7'sinde atopi mevcuttur. Hastaların izlem boyunca %5,7'sinde adenotonsillektomi gözlenmiş olup %9,35'inde nötropeni mevcuttur. Adenotonsillektomi yaşı ortalama 56,1±19,6 olduğu görülmüştür. Araştırma grubunun dörtte birinin ağırlığı 25-50 percentil arasında, %20,8'inin boyu 75-90 percentil arasındadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Transient hypogammaglobulinemia of the infant is considered to be the prolongation of the expected physiological period of hypogammaglobulinemia in infants aged 3-6 months. In these cases, serum IgG level is below 2 standard deviations from the mean for age. Later, Ig levels increase and generally reach normal values ​​in 30-40 months of life. In rare cases, patients who do not respond adequately to prophylactic antibiotic treatment and who have severe infections can be given intravenous immunoglobulin (IVIG) replacement therapy. MATERIALS and METHOD: The records of patients between the ages of 0-18, who were diagnosed with THI, who had at least 12 months of follow-up at the Pediatric Immunology outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine and who had regular follow-up at least 3 times, without additional immunodeficiency diagnosis and chromosomal anomaly were reviewed retrospectively. RESULTS: About one-third of the research group are girls. 12.2% of the study group had consanguinity in their parents, and 6.2% had a family history. The mean age at presentation was 22.1±12.5, and the mean age of symptoms was 13.6±11.9 months. During this period, the follow-up period was 48.4±33.8 months, and the age of recovery was 56.2±32.3 months. Nursery/school age was 46.8±18.1. Respiratory tract infections were observed in more than half of the study group, and recurrent bronchiolitis was observed in 18.2 of them. The most common type of infection was URTI with 43.6% and bronchiolitis with 30.6%. There was at least 0.8% abscess. The annual number of infections was 4.7±1.9. When the number of siblings of the patients who went to school was examined, the mean was found to be 0.6±0.7. Autoimmunity was observed in 2.1% of the research group and 12.7% had atopy. During the follow-up, adenotonsillectomy was observed in 5.7% of the patients, and 9.35% had neutropenia. The mean age of adenotonsillectomy was 56.1±19.6 years. The weight of one fourth of the research group is between 25-50 percentile, and the height of 20.8% is between 75-90 percentile.