Kemoterapi alan akciğer kanserli hastalarda görülen semptomlar ve başaçıkma tarzları
Symptom distresses and coping strategies in patients receiving chemotherapy with lung cancer
  1. Tez No: 194151
  2. Yazar: FATMA GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
VÖZETKemoterapi Alan Akciğer Kanserli Hastalarda Görülen Semptomlar veBaşaçıkma TarzlarıBu araştırma, kemoterapi alan akciğer kanserli hastaların yaşadıkları fiziksel,psikolojik semptomları ve başaçıkma tarzları ile semptomlar arasındaki ilişkiyisaptamak amacıyla ilişkisel, tanımlayıcı olarak planlanmış ve yapılmıştır. Araştırma,01.03.2005-30.05.2005 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel TıpMerkezi Yakutiye ve Aziziye Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği, AyaktanKemoterapi Ünitesi ve Göğüs Hastalıkları Kliniğindeki akciğer kanseri tanısı konan vekemoterapi alan 46 hastada yürütülmüştür.Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanananket formu, Folkman ve Lazarus tarafından geliştirilen Stresle Başaçıkma TarzlarıÖlçeği ve Derogatis'in geliştirdiği Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır.Verilerin analizinde yüzdelik, Kruskall Wallis Varyans Analizi, bağımsız gruplardat testi, Mann-Whitney U testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.Araştırma kapsamındaki hastaların, %58.7'sinin küçük hücreli dışı akciğer kanseriolduğu tespit edilmiştir. %56.5'inin Evre III'de olduğu ve %30.4'ünün 2. kür içingeldiği saptanmıştır.Fiziksel semptomlardan en fazla puan ortalaması yorgunluk (2.15±0.81) ve ağrıda(2.02±0.99) saptanmıştır. Psikolojik semptomlara ait en yüksek ortalama isesomatizasyon (11.45±4.60) ve anksiyetede (5.84±2.38) saptanmıştır.Fiziksel semptomlarla yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, tanıyı bilme durumu vehastalık türü arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.VIHastaların yaş, gelir, hastalık türü, evresi, tanı zamanı ile psikolojik belirtilerarasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0.05). Cinsiyet, medenidurum, eğitim seviyesi, kür sayısı, tanıyı bilme durumu ile psikolojik belirtilerarasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuşturHastaların en fazla duygu odaklı başaçıkma tarzlarından olan boyun eğici yaklaşım(11.73±2.60) ve kendine güvensiz yaklaşım (9.21±3.60) kullandıkları saptanmıştır.Fiziksel semptomlardan olan sekresyon artışı ile kendine güvenli yaklaşım (r=0.317,p
Özet (Çeviri)
VIISUMMARYSymptom Distresses and Coping Strategies in Patients ReceivingChemotherapy with Lung CancerThis study was planned and carried out descriptively with the aim of determiningthe relationship between coping with strategies and symptoms, and physical andpsychologic symptoms the patients receiving chemotherapy with lung cancerexperienced. The study was carried on 46 patients receiving chemotherapy anddiagnosed with Lung Cancer in Thorax Diseases Clinic, and Out-patient ChemotherapyUnit, and Medical Oncology Clinic of Atatürk Universty Suleyman Demirel MedicalCenter between dates March the first 2005 and 30th May 2005.In the collection of the data, questionnaire form prepared by investigator in thedirection of the literature, and Ways of Coping Inventory prepared by Folkman andLazarus, and Brief Symptom Inventory developed by Derogatis were used.In the evaluation of the data, Cruskall Wallis Analysis, t Test in independent groups,Mann-Whitney U test and correlation analysis were used.It was found 58.7 % of the patient?s had non small cell lung cancer. It was detectedthat 56.5 % of the patients were in stage III, 30.4 % of them came for the second cure.Of physical symptoms score averages belonging to fatigue (2.15±0.81) and pain(2.02±0.99) were obtained as the highest. The highest average as to psychologicsymptoms were detected in somatization (11.45±4.60) and anxiety (5.84±2.38).The distinction between physical sypmtoms and age, marital status, education level,knowing the diagnose, type of the disease was statistically significant (p0.05).