Multıpl myelomlu hastalarda HLA sınıf-I ve HLA sınıf-II alel sıklığının araştırılması
Investigation of HLA class I and HLA class II allels frequencies among patients with Multiple myeloma
- Tez No: 194169
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Moleküler Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Molecular Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
MultiplMiyelomun gerçek etiyolojisi bilinmese de, genetik faktörler potensiyel riskfaktörleri arasında yer almaktadır. Miyelomu olan Türk hastalarında HLAfenotipleri karakterize edilmemiştir. Bu çalışmanın amacı multipl miyelomluhastaların (n=92) HLA Sınıf I ve HLA Sınıf II fenotiplerini / genotiplerinibelirlemek ve sağlıklı kontrol grubunun (n=325) bulguları ile karşılaştırmaktır.Bizim bu çalışmamızda Sınıf I HLA antijenlerini saptamak içinlenfositotoksitite deneyi, HLA-DRB1 alellerini belirliyebilmek için PCR-SSPmetodunu kullandık.
Özet (Çeviri)
Although aetiology of multiple myeloma (MM) is unknown,genetic factors feature among the potential risk factors. The HLA phenotypesin Turkish patients with myeloma have not been studied. The aim of thisstudy was to evaluate of HLA class I and HLA class II antigen frequenciesamong patients with multiple myeloma (n=92) and compare with healthycontrol groups (n=325) values. In our study, we performed lymphocytotoxicitytest using for HLA Class I antigens and we used PCR-SSP method to detectHLA-DRB1* alleles.