18-40 yaş kent yoksulu kadınların rekreasyon alışkanlıkları (İstanbul-Pendik Ahmet Yesevi mah. örneği)
Recreational habits of women, aged between 18?40, who are living in poverty and exclusion( Istanbul- example of Pendik Ahmet Yesevi disrtict )
- Tez No: 194172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET18-40 Yaş Kent Yoksulu Kadınların Rekreasyon Alışkanlıkları (İstanbul-Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi Örneği ).Bu çalışmanın amacı, kent yoksulu kadınların yaşam koşulları, ekonomikdurumları, çalışma biçimlerinin incelenmesi ve rekreasyon etkinliklerindebulunulabilme olanakları ile rekreasyon alışkanlıklarının araştırılmasıdır.Araştırma Evrenini; İstanbul-Pendik Ahmet Yesevi Mahallesinde ikamet eden,18-40 yaş arası 1622 kadın oluşturmakta olup, araştırma örneklemini tesadüfûyöntemle seçilmiş 450 kişi oluşturmuştur. Bilgi toplama aracı olarak anket tekniğikullanılmıştır.Anketlerin geçerliliği ve güvenilirliliği Alpha Testi uygulanarak yapılmış ve%92.22'i güvenilirlik elde edilmiştir. Elde edilen veriler Windows ortamında SPSSpaket programı kullanılarak n, % olarak tablolaştırılmıştır. Tablolar arası ilişki TekÖrneklem Ki-Kare Testi ve Ki-Kare Bağımsızlık Testi işlemleri uygulanarakbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRecreational Habits of Women, Aged Between 18-40, Who Are Living inPoverty and Exclusion (İstanbul-Example of Pendik Ahmet Yesevi Disrtict).The goal of this research is to find out the life and financial conditions of citywomen who suffer from poverty and exclusion, besides to search about theopportunities to participate in the recreational activities and the the recreationalhabits and working conditions of poor city women .The case study area includes 1622 women, aged between 18-40, who reside inAhmet Yesevi district. The samples used in this research consist of 450 women whowere chosen randomly. Survey technique was used in order to get the information.The reliablity and the validity of the surveys was checked by using the AlphaTest and in the end %92.22 reliablity was achieved. The data which was found wascategorized by using the SPSS software under Windows Operating System. Therelation between the tables was found by using the test ?One sample Kİ- square testand Kİ-Test of square Independence?.